Kratší pracovní doba? Němci chtějí pracovat jen 28 hodin týdně

Berlín - Desítky tisíc německých pracovníků tento týden odešlo ze svých pracovišť na stávku. Největší pracovní jednotka země totiž chce osmadvacetihodinový pracovní týden. Proč pracovníci požadují kratší týden? A co by to znamenalo pro celé Německo, případně Evropskou unii? O tom napsal německý server The Local.

Co zaměstnanci požadují?

Odbory IG Metall, o nichž je v příspěvku řeč především, má pod sebou 4 miliony lidí v kovovém a elektrotechnickém průmyslu. Zaměstnanci, stejně jako již dříve, chtějí zvýšení mezd. Tentokrát o celých 6%.

Stávkující však nejvíc požadují, aby měli zaměstnanci možnost volně si přizpůsobit pracovní dobu tak, aby jim to vyhovovalo. Zaměstnanecký svaz chce, aby měli všichni pracovníci možnost přejít na kratší pracovní dobu (28 hodin týdně - pozn. red.) s garantovaným návratem k delší pracovní době (35 hodin týdně).

Odbory však chtějí i další změny - například 200 eur (kolem 5000 Kč) měsíčně navíc těm, kteří pečují o malé děti nebo se starají o starší příbuzné. 

Navíc pracovníkům ve směnných provozech nebo kdekoli, kde hodně záleží na zdraví, by mělo přibýt na účtu 750 eur za rok.

Jaké jsou výhody kratšího pracovního týdne?

IG Metall tvrdí, že flexibilní pracovní doba doposud přinášela prospěch převážně zaměstnavatelům, kteří zaměstnance nechávali pracovat delší dobu. Ovšem vzhledem k tomu, že evropská ekonomika je na své špičce a nezaměstnanost je téměř neznámý pojem, myslí si odborová instituce, že je čas na radikální změnu.

"Zaměstnanci nejsou jen pracovní stroje, mají osobní život, děti, staré rodiče. Práce nemůže být jen o osobních obětech," adresoval šéf berlínské IG Metall Olivier Hoebel při stávce zaměstnancům.

Odbory se domnívají, že jejich návrhy by měly být prospěšné zejména pro ženy, z nichž většina pracuje z rodinných důvodů na částečný úvazek a v současné době nemají jistotu opětovného získání zaměstnání, když jejich mateřská dovolená definitivně skončí.

Jak reagovali zaměstnavatelé?

Zaměstnavatelé razantně odmítají veškeré návrhy IG Metall. Federace zaměstnavatelů Gesamtmetall se předvídatelně vyhnula návrhu na zvýšení mezd zaměstnancům s tím, že by tito pracovali méně.

Federace tvrdí, že zavedení kompenzačního opatření by bylo diskriminační. Po dvou kolech jednání nakonec zaměstnavatelé nabídli navýšení platů o 2%. V otázce kratší pracovní doby však nebyl učiněn žádný pokrok.

Jaký by měla změna dopad?

V Německu platí pravidlo, že pokud se o něco začne zajímat IG Metall, další odborové svazy budou následovat. Největší odborové sdružení v Evropě v 90. letech prosazovalo 35 hodinový pracovní týden a zaměstnavatelé napříč Německem pečlivě sledují, zda se blíží další pracovní revoluce.

Už jen debata o kratším pracovním týdnu vyvolala žhavé diskuze na téma kvality života a budoucnosti práce ve světě, kde některé pracovní pozice přecházejí na automatizovaný provoz.

Stoupenci těchto změn považují návrh odborů za "velmi moderní" a říkají, že by se firmy díky tomu mohly ještě zlepšit a mohly by získávat větší výdělky. Kritici ovšem poukazují na to, že zkrácený týden by mohl mít za následek nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Především menší společnosti by tak jen těžko splňovaly své cíle.

"Kdyby se tato strategie přenesla na celou ekonomiku, mohlo by to způsobit vážné škody," řekl hlavní ekonom z banky Berenberg Holger Schmieding. 

Federace zaměstnavatelů Gesammetall odhaduje, že by si kratší pracovní dobu, a tudíž peněžité náhrady, vybralo zhruba 1,5 milionů pracovníků. Odbory oponují, skutečné využití této možnosti prý bude mnohem nižší.

Související

Andrej Babiš /ANO/

Nedostatek zaměstnanců? Zaměstnejte ženy a důchodce na kratší úvazky, navrhuje Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na Mezinárodních veletrzích v Brně vyzval podnikatele, aby zaměstnávali na kratší úvazky ženy a také lidi starší padesáti let. Podle něj by to mohlo zlepšit situaci s nedostatkem zaměstnanců. Kromě toho Babiš řekl, že mluvil se slovenským předsedou vlády Peterem Pellegrinim o spolupráci zemí ve zbrojním průmyslu. Veletrh začal dnes a potrvá do pátku.

Více souvisejících

pracovní úvazky Německo Odbory stávka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 3 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 3 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

EU se snaží přivést Izrael k rozumu: Izraelské příkazy k evakuaci Rafahu znamenají to nejhorší

Izrael musí upustit od pozemní ofenzívy v Rafahu na jihu Pásma Gazy, prohlásil v pondělí šéf evropské diplomacie Josep Borell. Dodal, že EU a mezinárodní společenství "mohou a musí" jednat, aby takovému scénáři zabránily. Nesouhlas s izraelskou ofenzívou vyjádřila také Paříž, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy