Britské korunovační klenoty byly v dóze od keksů, Alžběta II. to netušila

Londýn - V dokumentu The Coronation (Korunovace), který BBC odvysílala v neděli večer, zazněla mimo jiné informace, že cenné drahokamy, které jsou součástí britských korunovačních klenotů, přečkaly 2. světovou válku zahrabaní v dóze od keksů na zámku Windsor.

Král Jiří VI. nechal drahé kameny schovat před nacisty. Svou dceru, současnou panovnici Alžbětu II., ale do tajemství nezasvětil. Mezi zakopanými cennostmi byl i takzvaný rubín Černého prince, který je součástí Britské imperiální koruny. Tu královna nosí například na ustavujících schůzích britského parlamentu.

Alžběta II. zpravidla neposkytuje žádné rozhovory. Pro BBC One ale učinila výjimku při příležitosti 65. výročí své korunovace. Se suchým britským humorem vzpomínala i na korunovační ceremonii. Například dlouhá jízda v pozlaceném kočáře k Westminsterskému opatství prý "nebyla zrovna pohodlná", protože prakticky seděla na pružinách potažených kůží. S korunou na hlavě se prý člověk nemůže podívat dolů a číst si text projevu. "Jinak si člověk může zlomit vaz a koruna spadne dolů," dodala Alžběta s úsměvem.

Dokument dál odhalil například skutečnost, že většině chlapců v kostelním sboru z rozrušení selhával hlas a jedna ze šesti dívek, které nesly Alžbětinu vlečku, málem omdlela.

Součástí korunovačního ceremoniálu je pomazání. Děkan opatství John Hall v dokumentu prozradil, že použitý olej vyrobený na základě receptury používané v 17. století. Tehdy sestával ze sezamových semínek a olivového oleje a byl provoněn růžemi, květy pomerančovníku, jasmínu, ambrou, pižmem a esencí z (pachových žláz) cibetky.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Velká Británie korunovační klenoty historie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy