Vládnout mohu z Bruselu, tvrdí Puigdemont. Mluvčí španělské vlády ho ale hned usadil

Barcelona – Podle expremiéra Katalánska Carlese Puigdemonta, který je už skoro tři měsíce v Belgii a kterému ve Španělsku hrozí zatčení kvůli obvinění ze separatistické vzpoury, je možné, že by předsedal nové katalánské vládě z Belgie. 

Podle Puigdemonta je lepší vládnout z Bruselu, protože z vězení to nejde. Puigdemont to řekl dnes v rozhovoru s katalánským rozhlasem. „Mám-li si vybrat mezi předsednictvím vlády a vězením, pak volím to první, protože tak mohu lépe sloužit Katalánsku," řekl Puigdemont v rozhovoru s rozhlasem Catalunya Radio. Pokud mu nebude umožněno být katalánským premiérem, bude to podle něj porušení vůle, kterou občané vyjádřili v prosincových volbách. V nich v katalánském parlamentu získali většinu separatisté, kteří chtějí Puigdemonta navrhnout na katalánského premiéra.

Puigdemont také řekl, že je v neustálém kontaktu s politiky své koalice a že výkon úřadu docela dobře umožňují nové technologie. „Teď jsem v Bruselu a vy v Barceloně a můžeme dělat tento rozhovor se stejnou kvalitou zvuku, jako kdybych byl v Gironě či Tarragoně," uvedl Puigdemont.

Politik ale nespecifikoval, jakou formu zvolí koncem měsíce pro představení své kandidatury v katalánském parlamentu. Média hovoří o videokonferenci, či projevu v zastoupení. Právníci katalánského parlamentu se nedávno shodli, že je nutné, aby kandidát byl osobně přítomen. Jejich názor však není závazný a výklad pravidel tak bude záviset na novém vedení katalánského parlamentu, které ovládli separatisté.

Mluvčí španělské vlády ale prakticky současně zopakoval postoj Madridu, že vládnutí na dálku Puigdemontovi neumožní. „Premiérem nebude," řekl dnes o Puigdemontovi mluvčí španělské vlády Íňigo Méndez de Vigo novinářům. Také španělský premiér Mariano Rajoy už dříve prohlásil, že nepřipustí, aby byl katalánským premiérem někdo zvolen na dálku. Podle Rajoye by Madrid v takovém případě pokračoval v přímé správě Katalánska, kterou převzal se souhlasem španělského Senátu v říjnu poté, co katalánský parlament přijal rezoluci o vyhlášení nezávislosti.

Tato přímá správa by měla skončit vznikem nového katalánského kabinetu. Pokud ale katalánský parlament do jeho čela zvolí Puigdemonta, centrální vláda chce takový krok napadnout u ústavního soudu. Méndez de Vigo dnes řekl, že nevylučuje nové předčasné volby v Katalánsku.

Mluvčí dnes také varoval nového předsedu katalánského parlamentu Rogera Torrenta, aby „nedělal stejné chyby" jako jeho předchůdkyně Carme Forcadellová. Ta je spolu s dalšími členy bývalého vedení obviněna ze vzpoury kvůli tomu, že přijala k hlasování několik zákonů, které podle Madridu porušují ústavu. Zákony se týkaly možné nezávislosti Katalánska.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Katalánsko Španělsko Belgie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy