V Bonnu začal klíčový sjezd SPD, rozhodne o osudu celého Německa

Bonn - V západoněmecké Bonuu dnes začal klíčový sjezd sociálních demokratů (SPD), kteří budou rozhodovat o tom, jestli zahájí koaliční rozhovory s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, či nikoliv. Výsledek hlasování je velmi nejistý.

"Dnes je jeden ze dnů, kdy jde o hodně SPD, naší zemi a Evropě. Mám důvěru v naše delegáty a přeji nám férovou debatu. Ať se prosadí lepší argumenty," napsal dnes ráno na twitteru předseda SPD Martin Schulz. 

Svými slovy narážel na to, že v sociální demokracii existuje řada odpůrců pokračování dosavadní velké koalice, kteří svůj názor dávají hlasitě najevo. Kritici zdůrazňují především dvě věci - z jejich pohledu nedostatečné výsledky předcházejících sondovacích rozhovorů s CDU/CSU a přesvědčení, že velká koalice sociální demokracii dlouhodobě škodí.

Schulz argumentuje tím, že toho SPD v dosavadním vyjednávání prosadila ze svého programu dost na to, aby ve vládě mohla zlepšovat životy prostých lidí. Zastánci účasti ve velké koalici jsou si dobře vědomi také toho, že další reálná varianta většinové vlády v tuto chvíli neexistuje, i toho, že předčasné volby by mohly přinést další oslabení sociální demokracie. Ta už v zářijovém hlasování se 20,5 procenta hlasů dosáhla nejhoršího poválečného výsledku. Nyní se ale její podpora pohybuje v některých průzkumech ještě níže.

Pokud dnešní sjezd rozhodne v souladu s postojem šéfa strany, mohly by koaliční rozhovory začít v nejbližších dnech. Očekává se, že budou trvat dva až tři týdny, po kterých by koaliční smlouvu museli v referendu schválit všichni členové sociální demokracie. Kdyby řekli ano, mohla by vláda, v jejímž čele by už počtvrté stála Merkelová, vzniknout během března.

Pokud by jedno z dvojice zásadních hlasování v rámci SPD řeklo ne, dostala by se německá politika do složité situace. Východiskem z něho by byla nejspíš buď menšinová vláda CDU/CSU, kterou ale Merkelová zatím jasně odmítá, nebo předčasné volby.

Související

Více souvisejících

Německo Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Angela Merkelová Konzervativní unie CDU/CSU

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy