Tajný návrat Puigdemonta? Do Katalánska by se mohl dostat v kufru auta

Barcelona - Vzhledem k nejisté budoucnosti katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta se vyrojily spekulace. Média písou, že by se mohl do země vrátit tajně. Politik je na "útěku" už tři měsíce. Ve Španělsku mu hrozí zatčení.

"Je mnoho menších silnic na venkově, může se vrátit lodí, vrtulníkem či ultralehkým letadlem, pracujeme na tom, aby se to nestalo," řekl dnes v rozhovoru ve španělské televizi Antena 3 španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Dodal, že policie se snaží zajistit, aby se Puigdemont nemohl tajně "dostat do země ani v kufru auta".

Deník ABC už v pondělí přinesl záběry z vchodu do barcelonského parku, v němž sídlí katalánský parlament. List se podivil nad tím, že tam hlídkuje více než desítka španělských policistů. V okolí katalánského parlamentu má obvykle hlídkovat katalánská policie.

Puigdemont zatím mlží kolem způsobu, jakým se chce znovu ucházet o úřad katalánského premiéra. Podle právníků pravidla stanoví, že musí být osobně přítomen v parlamentu v Barceloně. Výklad pravidel ale závisí na vedení katalánského parlamentu, které ovládají separatisté. Katalánská opozice i Madrid se nicméně chystají napadnout u ústavního soudu, pokud se bude Puigdemont o úřad ucházet na dálku.

Média v předchozích dnech psala o tom, že Puigdemont zvažuje jako formu kandidatury buď videokonferenci, nebo delegování hlasovacího práva na ono konkrétní jednání parlamentu. O delegování hlasu požádal Puigdemont i čtyři jeho exministři, kteří jsou s ním v Bruselu, již minulý týden.

Dnes vedení katalánského parlamentu mělo těchto pět žádostí projednávat, zároveň ale dostalo na stůl stažení Puigdemontovy žádosti o delegování hlasu. Vedení parlamentu poté odložilo projednávání ostatních čtyř žádostí o delegování. Pokud jejich delegování neprojde, mohou se vzdát mandátů ve prospěch jiného poslance ze své kandidátky.

Separastisté potřebují pro schválení Puidgemonta premiérem minimálně jeden hlas od pětice uprchlých poslanců, s nímž by mohli svého kandidáta prosadit ve druhém kole. Strany, které jsou proti nezávislosti Katalánska i proti Puigdemontovi, mají dohromady v regionálním parlamentu 65 křesel. Stejný počet mají separatisté bez pěti uprchlých poslanců.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy