V Německu začaly rozhovory o vládní koalici, Merkelová do nich jde odhodlaně

Berlín - Jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy v Německu jsou zatím naplánována do 4. února, mohou se ale protáhnout. Vláda by mohla vzniknout v březnu. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) dnes řekla, že jde do rozhovorů optimisticky a odhodlaně.

Vyjednávání mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociálními demokraty (SPD) dnes ráno začalo v Berlíně. "Budeme se soustředit na to, abychom vyjednávali rychle," řekla dnes Merkelová. "Jsem přesvědčena, že lidé teď skutečně očekávají, že se vydáme směrem k vytvoření vlády," podotkla také k vyjednávání, které startuje více než čtyři měsíce po zářijových parlamentních volbách. Vytvoření vlády ještě v poválečném Německu nikdy tak dlouho netrvalo.

"Konečně začínají koaliční rozhovory. Dobře víte, že konzervativní unie vznik této vlády chce, a proto vsadíme vše na to, aby to vyšlo," nechal se dnes v berlínské centrále křesťanských demokratů slyšet bavorský premiér Horst Seehofer (CSU). "Rozhovory budeme vést rychle a konstruktivně," poznamenal zase předseda SPD Martin Schulz, který do nich jde s odhodláním dát spolkové republice stabilní vládu.

Zástupce frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Michael Grosse-Brömer po dnešním prvním kole jednání potvrdil, že k tomuto datu směřují CDU, CSU i SPD. Existuje ale podle něj prostor pro jednání i několik dní poté.

Podle politika z CDU nyní začne jednat 18 pracovních skupin, které se budou věnovat jednotlivým obsahovým okruhům, a do 2. února by měly dodat výsledky. Dále bylo dohodnuto, že strany tyto výsledky ještě proberou na uzavřených jednáních 3. a 4. února. Jejich jasně deklarovanou vůlí je dovést vyjednávání ke zdárnému konci. "Pokud by se to úplně nepodařilo, budou k dispozici ještě další dva dny," vysvětlil Grosse-Brömer. 

Sociální demokraté dali opakovaně najevo, že budou chtít výraznější ústupky ze strany CDU/CSU, než jakých dosáhli v předcházejících sondovacích rozhovorech. Týkat se mají zejména migrace, zdravotnictví a pracovního trhu. CDU/CSU zatím větší ústupky odmítá, a proto se očekávají složitá jednání.

Pokud dvojice politických uskupení nakonec najde shodu na znění koaliční smlouvy, bude ji muset podpořit vnitrostranické referendum sociálních demokratů. Jak hlasování dopadne, ale není jasné, protože velká část straníků už třetí velkou koalici za poslední čtyři volební období nechce. 

V posledních dnech se hodně diskutovalo o tom, jestli v novém kabinetu bude i šéf sociálních demokratů Schulz, který po parlamentních volbách řekl, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Dnes ale magazín Der Spiegel s odvoláním na přední sociální demokraty informoval o tom, že Schulz ve vládě nechce chybět. Jaký post bude zastávat, zatím není zcela jasné, počítá se ale s tím, že bude chtít vést ministerstvo zahraničí, nebo financí.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Horst Seehofer Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy