Merkelové se nedaří: Vyjednávání o koalici komplikují dva sporné body

Berlín - Koaliční rozhovory se v Německu protáhnou nejméně do pondělí. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) dnes poznamenala, že čeká těžké hodiny vyjednávání. Předseda sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz byl optimistištější. Podotkl, že postoje strany se přiblížily. Trojice stran musí ještě najít shodu v oblastech zdravotnické politiky a reformy pracovního trhu.

Podle Schulze je především v sociálněpolitických otázkách třeba intenzivního vyjednávání. Nemá přitom smysl zvyšovat tlak stanovováním konkrétní hodiny, kdy by rozhovory měly skončit.

Na jejich brzké ukončení naléhala především bavorská CSU, která jako jeden z důvodů v nadsázce uvedla i to, že jejímu předsedovi Horstu Seehoferovi jede dnes v 16:05 SEČ vlak z Berlína do Mnichova. Pozorovatelé ale očekávali, že tak brzy rozhovory neskončí, což se vpodvečer potvrdilo. Pro strany by to ale nemělo představovat velkou komplikaci, protože si jejich vyjednavači už dopředu pro jistotu měli udělat volno také na pondělí a úterý.

Ve zdravotnictví sociální demokraté usilují o to, aby se zmenšil rozdíl mezi běžnými pacienty a lidmi se soukromým zdravotním pojištěním. Privátně pojištění pacienti mají mnohdy rychlejší přístup k doktorům, kteří za jejich ošetření inkasují výrazně více peněz. Na pracovním trhu chce SPD snížit počet lidí, kteří mají smlouvu na dobu určitou, a usnadnit lidem přechod od práce na částečný úvazek k práci na plný úvazek.

Na rozdíl od těchto oblastí už vyjednavači našli shodu například v otázkách migrace, ochrany klimatu, zemědělství a bytové či evropské politiky.

Pokud se vyřeší i zbývající neshody, měly by koaliční smlouvu schvalovat stranické sjezdy CDU a CSU a především vnitrostranické referendum SPD, které se nyní jeví jako největší překážka vznikající velké koalici. Tento model totiž nadále odmítá řada sociálních demokratů, kteří mají obavu, že jejich strana v další vládě s Merkelovou znovu ztratí přízeň voličů. Ta se nyní pohybuje na rekordně nízkých hodnotách okolo 18 procent.

Související

Německo, ilustrační foto Komentář

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Horst Seehofer Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

Máme dost lží. Demonstranti vyšli v Maďarsku do ulic, vadí jim vládní propaganda

V Budapešti se v sobotu sešly tisíce demonstrantů s maďarskými vlajkami před sídlem státní mediální společnosti MTVA. Protestující požadovali ukončení vládní propagandy a volali po nezávislých veřejnoprávních médiích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy