Europoslanec varuje před důsledky czexitu! Žádná svoboda pohybu, omezení zahraničních investic...

Praha - Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička nastínil několik odvětví, ve kterých by Česká republika po svém případném opuštění Evropské unie mohla pocítit nepříliš velkou svobodu.

Europoslanec Pavel Telička na své internetové stránce reaguje na sílící debatu na české politické scéně, která se týká schválení zákona o obecném referendu a možného referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie. "Referendum o takzvaném czexitu prosazují SPD i komunisté. O tom, jaké by mohl mít pro Českou republiku fatální následky, však mlčí. A už vůbec nenabízejí alternativu," zmiňuje se Telička.

Připomíná, že odchodem z EU by republika ztratila možnost volného pohybu. Nemyslí tím však jen kolony u dálničních přechodů, ale také fakt, že by občané nemohli například pracovat v cizí zemi EU, a dokonce tam být žít. Podobně by na tom byli studenti, kteří využívají program ERASMUS+, protože tuto možnost by ztratili. Navíc by museli platit daleko vyšší školné na evropských univerzitách. Pokud by došlo k czexitu, tak by nastal problém s uznáváním profesních kvalifikací.

Problém by nastal i v oblasti volného trhu, na který by Česko ztratilo přístup. Podle Teličky by se tak mohly zvýšit tarify pro export českého zboží a vzniklo by tak mnoho administrativních překážek. Mohl by také podražit export českých výrobků mimo EU. Česko by také bylo méně atraktivní pro zahraniční investory, pokud bychom nebyli součástí evropského společenství, protože těží z jeho volného trhu. Stejné je to i se společným dopravním trhem. "Zkusme si vzpomenout na jednostranná opatření Německa, Francie a dalších proti zahraničním dopravcům, která jsou následně na unijní úrovni korigována především aktivitami Evropské komise a Evropského parlamentu," uvádí příklad europoslanec. V případě, že bychom nebyli členy EU, tak by se stát nemohl opřít o evropské orgány a čeští dopravci by byli v nevýhodě. Daleko podstatnější by ale bylo, že bychom nebyli součástí jednotného evropského leteckého prostoru. 

Kdyby Česká republika opustila EU, tak by se stala v oblasti bezpečnosti "ostrůvkem" obklopeným ostatními unijními státy. Podle Teličky by musel stát investovat do bezpečnosti daleko více peněz než doposud. Dopad by to ale také mělo na řadu věcí, které považujeme za samozřejmé, jako je například roaming. Za předpokladu, že nebudeme součástí EU, budeme všichni opět platit poplatky za hovory a SMS do zahraničí. Členství nám rovněž přináší energetickou bezpečnost. Po vystoupení ze společenství bychom navíc stále měli vůči němu finanční závazky, které bychom museli splatit. 

Místopředseda Evropského parlamentu však dodává, že některé dopady by se daly zmírnit pomocí smluvního ujednání při odchodu z EU. Jak ale ukazuje příklad Velké Británie, i ona to má velice těžké při vyjednávání. "Je navíc jasné, že na dohodě s Českou republikou nikdy nebude takový zájem, jako na dohodě s Británií," porovnal možný czexit s britským odchodem z EU Pavel Telička.

Související

Koronavirové pasy, ilustrační fotografie k tématu

V rámci covid pasů by se podle Teličky mohly uznávat vybrané antigenní testy

V rámci tzv. digitálního zeleného certifikátu neboli covidového pasu by podle bývalého eurokomisaře a místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky měly být kromě PCR testů uznávány i antigenní testy. Evropská komise by měla vydat seznam těch, kterými se bude možné prokazovat. Vybrány budou na základě vědeckých studií o jejich přesnosti a funkčnosti.

Více souvisejících

Pavel Tělička EU (Evropská unie) referendum CZexit

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 5 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 5 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 6 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 8 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů

Nová vlna cel zavedená prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolala obavy z vážných dopadů na americkou ekonomiku i globální finanční trhy. Podle některých měřítek jde o nejvyšší cla za posledních sto let. Navzdory rostoucímu tlaku a odvetným opatřením jiných zemí však Trumpova administrativa nehodlá změnit kurz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy