Europoslanec varuje před důsledky czexitu! Žádná svoboda pohybu, omezení zahraničních investic...

Praha - Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička nastínil několik odvětví, ve kterých by Česká republika po svém případném opuštění Evropské unie mohla pocítit nepříliš velkou svobodu.

Europoslanec Pavel Telička na své internetové stránce reaguje na sílící debatu na české politické scéně, která se týká schválení zákona o obecném referendu a možného referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie. "Referendum o takzvaném czexitu prosazují SPD i komunisté. O tom, jaké by mohl mít pro Českou republiku fatální následky, však mlčí. A už vůbec nenabízejí alternativu," zmiňuje se Telička.

Připomíná, že odchodem z EU by republika ztratila možnost volného pohybu. Nemyslí tím však jen kolony u dálničních přechodů, ale také fakt, že by občané nemohli například pracovat v cizí zemi EU, a dokonce tam být žít. Podobně by na tom byli studenti, kteří využívají program ERASMUS+, protože tuto možnost by ztratili. Navíc by museli platit daleko vyšší školné na evropských univerzitách. Pokud by došlo k czexitu, tak by nastal problém s uznáváním profesních kvalifikací.

Problém by nastal i v oblasti volného trhu, na který by Česko ztratilo přístup. Podle Teličky by se tak mohly zvýšit tarify pro export českého zboží a vzniklo by tak mnoho administrativních překážek. Mohl by také podražit export českých výrobků mimo EU. Česko by také bylo méně atraktivní pro zahraniční investory, pokud bychom nebyli součástí evropského společenství, protože těží z jeho volného trhu. Stejné je to i se společným dopravním trhem. "Zkusme si vzpomenout na jednostranná opatření Německa, Francie a dalších proti zahraničním dopravcům, která jsou následně na unijní úrovni korigována především aktivitami Evropské komise a Evropského parlamentu," uvádí příklad europoslanec. V případě, že bychom nebyli členy EU, tak by se stát nemohl opřít o evropské orgány a čeští dopravci by byli v nevýhodě. Daleko podstatnější by ale bylo, že bychom nebyli součástí jednotného evropského leteckého prostoru. 

Kdyby Česká republika opustila EU, tak by se stala v oblasti bezpečnosti "ostrůvkem" obklopeným ostatními unijními státy. Podle Teličky by musel stát investovat do bezpečnosti daleko více peněz než doposud. Dopad by to ale také mělo na řadu věcí, které považujeme za samozřejmé, jako je například roaming. Za předpokladu, že nebudeme součástí EU, budeme všichni opět platit poplatky za hovory a SMS do zahraničí. Členství nám rovněž přináší energetickou bezpečnost. Po vystoupení ze společenství bychom navíc stále měli vůči němu finanční závazky, které bychom museli splatit. 

Místopředseda Evropského parlamentu však dodává, že některé dopady by se daly zmírnit pomocí smluvního ujednání při odchodu z EU. Jak ale ukazuje příklad Velké Británie, i ona to má velice těžké při vyjednávání. "Je navíc jasné, že na dohodě s Českou republikou nikdy nebude takový zájem, jako na dohodě s Británií," porovnal možný czexit s britským odchodem z EU Pavel Telička.

Související

Koronavirové pasy, ilustrační fotografie k tématu

V rámci covid pasů by se podle Teličky mohly uznávat vybrané antigenní testy

V rámci tzv. digitálního zeleného certifikátu neboli covidového pasu by podle bývalého eurokomisaře a místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky měly být kromě PCR testů uznávány i antigenní testy. Evropská komise by měla vydat seznam těch, kterými se bude možné prokazovat. Vybrány budou na základě vědeckých studií o jejich přesnosti a funkčnosti.

Více souvisejících

Pavel Tělička EU (Evropská unie) referendum CZexit

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy