Praha - Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička nastínil několik odvětví, ve kterých by Česká republika po svém případném opuštění Evropské unie mohla pocítit nepříliš velkou svobodu.
Europoslanec Pavel Telička na své internetové stránce reaguje na sílící debatu na české politické scéně, která se týká schválení zákona o obecném referendu a možného referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie. "Referendum o takzvaném czexitu prosazují SPD i komunisté. O tom, jaké by mohl mít pro Českou republiku fatální následky, však mlčí. A už vůbec nenabízejí alternativu," zmiňuje se Telička.
Připomíná, že odchodem z EU by republika ztratila možnost volného pohybu. Nemyslí tím však jen kolony u dálničních přechodů, ale také fakt, že by občané nemohli například pracovat v cizí zemi EU, a dokonce tam být žít. Podobně by na tom byli studenti, kteří využívají program ERASMUS+, protože tuto možnost by ztratili. Navíc by museli platit daleko vyšší školné na evropských univerzitách. Pokud by došlo k czexitu, tak by nastal problém s uznáváním profesních kvalifikací.
Problém by nastal i v oblasti volného trhu, na který by Česko ztratilo přístup. Podle Teličky by se tak mohly zvýšit tarify pro export českého zboží a vzniklo by tak mnoho administrativních překážek. Mohl by také podražit export českých výrobků mimo EU. Česko by také bylo méně atraktivní pro zahraniční investory, pokud bychom nebyli součástí evropského společenství, protože těží z jeho volného trhu. Stejné je to i se společným dopravním trhem. "Zkusme si vzpomenout na jednostranná opatření Německa, Francie a dalších proti zahraničním dopravcům, která jsou následně na unijní úrovni korigována především aktivitami Evropské komise a Evropského parlamentu," uvádí příklad europoslanec. V případě, že bychom nebyli členy EU, tak by se stát nemohl opřít o evropské orgány a čeští dopravci by byli v nevýhodě. Daleko podstatnější by ale bylo, že bychom nebyli součástí jednotného evropského leteckého prostoru.
Kdyby Česká republika opustila EU, tak by se stala v oblasti bezpečnosti "ostrůvkem" obklopeným ostatními unijními státy. Podle Teličky by musel stát investovat do bezpečnosti daleko více peněz než doposud. Dopad by to ale také mělo na řadu věcí, které považujeme za samozřejmé, jako je například roaming. Za předpokladu, že nebudeme součástí EU, budeme všichni opět platit poplatky za hovory a SMS do zahraničí. Členství nám rovněž přináší energetickou bezpečnost. Po vystoupení ze společenství bychom navíc stále měli vůči němu finanční závazky, které bychom museli splatit.
Místopředseda Evropského parlamentu však dodává, že některé dopady by se daly zmírnit pomocí smluvního ujednání při odchodu z EU. Jak ale ukazuje příklad Velké Británie, i ona to má velice těžké při vyjednávání. "Je navíc jasné, že na dohodě s Českou republikou nikdy nebude takový zájem, jako na dohodě s Británií," porovnal možný czexit s britským odchodem z EU Pavel Telička.
Související

V rámci covid pasů by se podle Teličky mohly uznávat vybrané antigenní testy

Vojtěch: Neomezené cestování není otázka tohoto léta. Jedná se s Chorvatskem a Slovenskem
Pavel Tělička , EU (Evropská unie) , referendum , CZexit
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
před 1 hodinou

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
před 2 hodinami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 3 hodinami

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 3 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 4 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 4 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 5 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 5 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 6 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 7 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 8 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 8 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 9 hodinami

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
před 10 hodinami

Trump se snaží přepsat americkou ekonomiku i dějiny. Tvrdí, že školy učí nesmysly
před 11 hodinami

Počasí bude příští týden mrazivé. Může se vrátit sněžení
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera
Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
Nová vlna cel zavedená prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolala obavy z vážných dopadů na americkou ekonomiku i globální finanční trhy. Podle některých měřítek jde o nejvyšší cla za posledních sto let. Navzdory rostoucímu tlaku a odvetným opatřením jiných zemí však Trumpova administrativa nehodlá změnit kurz.
Zdroj: Libor Novák