Schulz podlehl tlaku? Končící šéf SPD německým ministrem zahraničí nebude

Berlín – V Německu vzniká velká koalice CDU/CSU a SPD vedená kancléřkou Angelou Merkelovou. O personálním složení vlády zatím jasno není – až na jedinou výjimku. Končící šéf německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz se nestane novým ministrem zahraničí.

Sociální demokracie to uvedla v tiskové zprávě, kterou zaslala ČTK. Podle Schulze je zásadní, aby sociální demokraté, kteří musejí vznik další velké koalice schválit ve vnitrostranickém referendu, rozhodovali především o programu, který se SPD podařilo prosadit do koaliční smlouvy. „Kvůli diskusím o mé osobě ale považuji úspěšné hlasování za ohrožené. Proto tímto oznamuji, že se vzdávám vstupu do spolkové vlády," uvedl v prohlášení dvaašedesátiletý politik.

Někdejší předseda Evropského parlamentu věří, že díky tomu skončí personální diskuse uvnitř SPD, jeho osobní ambice prý musejí stát až za zájmy strany. Zda to byla jeho jediná motivace, je ale otázka. Server deníku Bild totiž uvedl, že od členů vedení strany dostal ultimátum, aby se nároku na post ministra zahraničí vzdal.

Schulz už po volbách loni v září, kdy SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, prohlásil, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Postupně ale změnil názor a chystal se, že převezme post šéfa německé diplomacie. Ve straně to vzbudilo velkou vlnu nevole, Schulz se dostal pod sílící tlak a nakonec své rozhodnutí znovu změnil.

Současnému šéfovi německé diplomacie Sigmaru Gabrielovi (SPD) se tak nejspíš otevřela cesta, aby v úřadu zůstal. Ještě ale záleží na tom, jak dopadne vnitrostranické referendum v SPD. Jeho výsledky mají být známy 4. března. Schulz chce pak odejít z čela strany, kde ho má nahradit šéfka poslanců Andrea Nahlesová.

Schulzův ústup z pozic ocenila řada sociálních demokratů. „Rozhodnutí Martina Schulze zaslouží nejvyšší respekt a uznání," uvedla Nahlesová. „Krok byl nevyhnutelný," vyjádřil zase své přesvědčení místopředseda strany Ralf Stegner. Šéf poslanců CDU Volker Kauder věří, že se teď situace v SPD uklidní a bude možné vytvořit stabilní vládu. Podle opoziční Levice by bylo lepší, kdyby se takto Schulz rozhodl dříve, a ne až teď pod tlakem. „Nová velká koalice se rozkládá, ještě než se ujala vlády," uvedl zase člen svobodných demokratů (FDP) Marco Buschmann.

Související

Více souvisejících

Německo Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy