Ve španělské Gironě začaly výslechy kvůli zásahu policie při referendu

Girona (Španělsko) – Soud v katalánském městě Girona dnes zahájil výslechy lidí, kteří si stěžují na zásah španělské policie při loňském říjnovém referendum o nezávislosti Katalánska. Informoval o tom dnes deník El País.

Výslechy by měly trvat do poloviny dubna a celkem by při nich mělo vypovídat přes dvě stovky lidí. Před vyšetřující soudkyní dnes vypovídalo asi dvacet lidí, někteří si stěžovali na ponižující způsob výslechu. „Otázky prokuratury byly pokládány tak, jako by měly ospravedlnit jednání policie," řekl deníku La Vanguardia advokát Jordi Colomer. Podle něj se prokuratura snaží dokázat, že stěžující osoby bránily policii v práci.

Referendum 1. října uspořádala katalánská vláda přes zákaz z Madridu, podle něhož takové hlasování odporuje ústavě. Španělská vláda proto poslala do Katalánska několik tisíc policistů, kteří měli pokyn hlasování zabránit. Už před konáním referenda proto zabavovali volební materiál a v den hlasování pak bránili lidem v přístupu do volebních místností.

Některé místností ale zůstaly v den hlasování uzavřené, protože Madrid předtím pohrozil trestním stíháním starostům, kteří místnosti pro hlasování otevřou. Někteří Katalánci proto v předvečer referenda obsadili některé volební místnosti.

Zásah španělské policie při referendu si podle závěrečné zprávy katalánského ministerstva zdravotnictví vyžádal 1066 zraněných, kteří vyhledali ošetření v nemocnici. Valná většina zranění (886) byla lehká, nicméně sedm lidí bylo zraněno vážně. Například katalánský hudebník Roger Espaňol přišel při zásahu gumovým projektilem o oko, přitom používání gumových projektilů má v Katalánsku místní policie zakázáno, španělská policie ale takové projektily používat může.

„Ptali se mě, jestli jsem bránila policii v její činnosti. Řekla jsem, že ne, samozřejmě že ne, jak bych mohla bránit armádě zuřivců, kteří rozbili čtvery dveře," popsala události z 1. října Katalánka Anna.

„Bylo nás asi 50 lidí a přijelo 20 dodávek španělských policistů, pokud se chtěli dostat dovnitř (do volební místnosti), nemuseli k tomu použít takovou sílu, jejich jednání bylo neadekvátní," řekl Mireia Ripollová k zásahu policie v obci Sant Julia de Ramis (provincii Girona). Tam španělská policie kladivem rozbila skleněné dveře, aby se dostala do volebních prostor, kde měl hlasovat tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten kvůli tomu nakonec volil v jiném místě.

Španělští policisté bránili v hlasování také lidem v Barceloně, na rozdíl od katalánské policie, která se snažila situaci uklidnit a která je nyní vyšetřována kvůli údajné pasivitě při referendu.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko referendum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy