Evropa nebere svou obranu vážně? Její výdaje na ni jsou nízké

Spojené státy americké jsou jedny ze tří členů NATO splňující závazek vynaložení dvou procent HDP na armádu. Proč evropské státy tolik zanedbávají investování peněz na společnou obranu? Opravdu Evropa tolik spoléhá na pomoc od USA?

Dvě procenta hrubého domácího produktu na svou obranu investují pouze tři členské státy - USA, Estonsko a Řecko. V příštím roce by se mohli k těmto státům přidat Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Polsko a Velká Británie. Naopak velké země jako Německo, Francie, Itálie a Španělsko se ke dvou procentům nepřibližují ani zdaleka. Do roku 2024 však patnáct zemí plánuje, že dvou procent HDP dosáhnou.

Například Německo dosáhlo v loňském roce 1,22 % HDP. Kancléřka Angela Merkelová přislíbila, že v roce 2024 země dvou procent dosáhne. Ve skutečnosti panují oprávněné obavy, že Německo dvou procent nedosáhne. Tento rok se pohybují odhady zhruba na 1,13 %. Merkelová však zvýšení výdajů na obranu měla i ve svém programu, ale její partneři v koalici považují závazek za šílený. 

V programu německé vládní koalice je dokonce psáno, že do roku 2021 by měla země do NATO přispět 1,15 % hrubého domácího produktu. Nikdo tedy nevěří, že by se Německu podařilo v roce 2024 dosáhnout téměř dvojnásobku. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga musí ostatní členové NATO předložit plány na dosažení dvou procent. Stoltenberg vyzval členy, aby dělali mnohem více. Česká republika se například zavázala, že do roku 2020 zvýší výdaje na 1,4 % HDP.

Evropské státy nejspíše závazek nesplní z jednoho prostého důvodu - nemusí. Nemají totiž nůž na krku. Evropě totiž nehrozí žádné nebezpečí jako například USA. Americký strach z Ruska se neztotožňuje s tím evropským. Ruský prezident Vladimir Putin rozhodně nemá zapotřebí, aby napadl nebo obsadil jakýkoli evropský stát. Už tak jeho země trpí kvůli sankcím, když došlo k anexi ukrajinského Krymu. 

Washington si po právu stěžuje na evropské státy, že výdaje USA jsou daleko vyšší a že se ostatní členské státy pouze vezou. Na druhou stranu není na Washingtonu, aby evropským státům diktoval, kolik mají vynaložit na svou obranu. Může se tak stát, pokud USA nadále zůstanou členem NATO, že Washington vynaloží na svou obranu čím dál tím více peněz, ale Evropa naopak méně.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) NATO EU (Evropská unie) HDP ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy