Itálie si vyzkouší nový volební systém: Kombinuje poměrný a většinový princip

Řím - Podle nového volebního zákona v Itálii je třetina křesel vyhrazena většinovému hlasování (kandidát, který obdrží nejvíce hlasů, je zvolen), zatímco téměř dvě třetiny jsou vyhrazeny proporční reprezentaci (kandidáti stran, které obdrží nejvíce hlasů, jsou zvoleni). Hlasování podle tohoto systému si občané poprvé vyzkouší 4. března.

Norma, kterou italský Senát schválil loni v říjnu, na rozdíl od té předchozí kombinuje prvky proporčního a většinového zastoupení, a představuje tak složitý systém, na jehož základě může vzniknout parlament bez stabilní většiny. Nový systém také podporuje vznik volebních koalic, což se nelíbí některým stranám.

Italský politický systém je v Evropě ojedinělý v tom, že obě komory mají stejné pravomoci a volí se zároveň na obdobný počet let, ale jejich složení a metoda zvolení se liší.

Podle nové normy mohou strany kandidovat buď samostatně, pak musejí překonat tříprocentní práh, nebo v předem oznámené koalici, což nový systém upřednostňuje, ale v tom případě musejí překonat desetiprocentní práh, v rámci čehož alespoň jedna strana musí dosáhnout tří procent. Strany, které neobdrží ani jedno procento hlasů, neuspějí, i když jsou součástí koalice.

Tyto limity platí i pro Senát, kromě skutečnosti, že díky specifičnosti italského systému, pokud jedna strana získá 20 procent hlasů voličů alespoň v jednom z 20 regionů, ve volbách uspěje bez ohledu na to, jaký je její celostátní výsledek.

V parlamentu je pro většinový systém rezervováno 232 křesel a pro poměrný 386, 12 je vyhrazeno pro zámořské volební obvody. Podobně pro senát jsou vyhrazeny počty 102, 207 a šest.

Předchozí volební systém byl původně zamýšlený jako pojistka proti přílišné moci exekutivy - v reakci na zkušenost fašismu - ve svém důsledku dnes již celý legislativní proces ztěžoval, komplikoval možnost přijímání nových potřebných reformních zákonů, a vedl k častému střídání vlád v zemi.

Na počátku roku 2014, kdy se stal nejmladším italským premiérem Mateo Renzi, navíc ústavní soud shledal část (volební bonus pro vítěznou stranu) tehdejšího volebního systému za protiústavní.

Záměrem Renziho reformy tak bylo vedle řešení zásahu ústavního soudu i přeměnit Senát na nepřímo volenou komoru, jež by měla ve srovnání s Poslaneckou sněmovnou omezené pravomoci. Počítalo se s tím, že Senát ztratí možnost svrhnout vládu a přijde o značný vliv na blokování přijímaných zákonů.

Všechno ale ztroskotalo na referendu, kterým měli zákon o změně ústavy posvětit italští voliči. Ti předloni v prosinci normu odmítli a pohřbili tak možnost potřebných reforem, jejich rozhodnutí navíc nahrálo do karet populistickým stranám v zemi.

V minulých parlamentních volbách v únoru 2013 zvítězila koalice levého středu Piera Bersaniho se ziskem 29,5 procenta hlasů a 345 z celkem 630 křesel před pravicovou koalicí Silvia Berlusconiho, které získalo 29,2 procenta a 125 křesel, Hnutím pěti hvězd Beppeho Grilla s 25,6 procenta a 109 křesly a centristy Maria Montiho se ziskem 10,6 procenta a 47 křesly. Sestavením nové vlády pověřil prezident Giorgio Napolitano v dubnu 2014 místopředsedu Demokratické strany (PD) Enrika Lettu. Nová vláda složila přísahu v říjnu.

Související

Více souvisejících

Itálie volby v Itálii

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy