Krutý pokus o vraždu Skripala: Policista zasažený nervovým plynem je schopen mluvit

Londýn - Britský policista zasažený nervovým plynem, který v Británii o víkendu neznámý útočník použil proti bývalému ruskému tajnému agentovi a jeho dceři, je schopen mluvit, ale jeho stav zůstává vážný.

56letý někdejší ruský agent ve službách britské zpravodajské služby Sergej Skripal a jeho 33letá dcera Julija upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v jihoanglickém městě Salisbury. Jsou stále v kritickém stavu v nemocnici.

Hospitalizován byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem. "Už není na jednotce intenzivní péče, ale jeho stav zůstává vážný," řekla dnes britská ministryně vnitra Amber  Ruddová.

V interview s BBC odmítla upřesnit, jaký nervový plyn byl k útoku použit. Brity vyzvala, aby "zachovali chladnou hlavu" a počkali na závěry vyšetřování. Média spekulují, že za útokem mohlo stát Rusko, což Moskva popírá.

Detektivové podle Ruddové zkoumají tři místa: hospodu, kterou Skripal s dcerou navštívili, restauraci, kde jedli, než byli nalezeni na lavičce, a Skripalův dům. Komisař britské policie Mark Rowley už ve středu řekl, že na kauze pracují stovky policistů.

Ruddová dnes v parlamentu také řekla, že útok na Skripala a jeho dceru byl "krutým a veřejným pokusem o vraždu". "Až zjistíme, kdo je za něj zodpovědný, budeme reagovat rázně a adekvátně," dodala ministryně.

Televize Sky News s odvoláním na oslovené odborníky dnes uvedla, že je pravděpodobné, že původem použité látky byla vzhledem k náročnosti výroby v nějaké státní laboratoři. A také způsob, jakým byla dvojice zřejmě přiotrávena, svědčí podle expertů o tom, že šlo o dílo profesionála či profesionálů.

"Jedná se o směsi, které jsou tak jedovaté, že jediná místa, z nichž skutečně pocházejí, jsou státní laboratoře," řekla Andrea Sellová, expertka na chemické zbraně z University College London (UCL).

"Tyto specifické nervové látky jsou vysoce toxické a člověk musí mít odborné znalosti, aby je vyrobil. Potřebujete správnou vojenskou laboratoř, potřebujete maximální ochranu a kdokoli provedl tento hrozný útok na tyto osoby, se musel sám chránit," dodal k tomu expert na boj proti terorismu Andy Oppenheimer. Pokud pachatel použil sprej nebo aplikoval látku obětem přímo na kůži či do dýchacích cest, musel tak učinit velmi rychle, aby se stihl vzdálit.

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.
Sergej Skripal

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018. Za útok nervově paralytickou látkou novičok už Británie v nepřítomnosti stíhá agenty ruské vojenské rozvědky Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu, nově policie obvinila Denise Sergejeva, který podle vyšetřovatelů operaci velel.

Více souvisejících

Sergej Skripal Velká Británie Amber Ruddová Rusko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy