Evropský soud se zastal Katalánců, kteří spálili fotku španělského krále

Madrid/Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva se zastal dvou Katalánců,kteří si stěžovali na španělský stát. V tiskové zprávě o tom dnes informoval štrasburský soud.

Enric Stern a Jaume Roura se v září 2007 zúčastnili v katalánském městě Girona demonstrace proti návštěvě španělského krále Juana Carlose I. Na manifestaci zapálili fotografii královského páru. Kvůli tomu byli posléze španělským soudem odsouzeni k 15 měsícům vězení za urážku královské koruny. Trestu vězení se mohli vyhnout zaplacením pokuty 2700 eur, což také učinili.

Oba Katalánci se posléze odvolali ke španělskému Ústavnímu soudu, který ale trest potvrdil s tím, že podněcovali k nenávisti a násilí vůči králi a monarchii. V říjnu 2015 podali oba stížnost do Štrasburku.

Soud ve Štrasburku rozhodl, že španělské soudy porušily právo na svobodu projevu, když dva Katalánce odsoudily nejprve k trestu vězení a poté k pokutě za spálení fotografie španělského královského páru na demonstraci v roce 2007.

Podle zdůvodnění verdiktu spálení fotografie bývalého španělského krále Juana Carlose I. a jeho manželky nebyl osobní útok. Podle soudu Katalánci pouze vyjádřili svůj názor, když kritizovali instituci, která "podle jejich názoru okupuje Katalánsko". Úmyslem nebylo ani podněcování k násilí, uvedl soud. Právě to byl klíčový argument ve zdůvodnění verdiktu španělského zvláštního soudu z roku 2008.

Španělsko podle dnešního verdiktu musí Enriku Sternovi a Jaumemu Rourovi zaplatit každému jako odškodnění 2700 eur (téměř 70.000 korun) a společně jim uhradit ještě 9000 eur (skoro 230.000 korun) jako náklady řízení. Podle soudu Španělsko porušilo článek 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který zakotvuje právo na svobodu projevu.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy