Paříž - Až se 750 eurovou pokutou by nově měli počítat francouzští muži, kteří nejsou schopní potlačit své touhy. Vláda totiž chystá zákon, podle kterého bude možné trestat i verbální narážky sexuálního charakteru na veřejnosti. Podle ministryně genderové rovnosti, která je i autorkou zákona, se chce Francie připojit ke kulturnímu boji souvisejícím s kampaní MeToo.
Podle informací britského deníku The Guardian chystá francouzská vláda novelu trestního řádu, podle které bude tamní policie oprávněná ukládat blokové pokuty i za dříve nevinné slovní poznámky, které mají sexuální podtext, pronesené na veřejných prostranstvích. Jejím důvodem je podle vyjádření vlády vysoký počet znásilnění a obecně trestných činů sexuálního charakteru.
"Ženy se nesmí bát volně pohybovat venku", těmito slovy odůvodnil příslušný zákon francouzský prezident Emmanuel Macron, který novou legislativu taktéž podporuje.Samotný nápad blokových pokut za sexuální harašení pochází ještě z doby před sexuálním skandálem amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, z něhož se pak zrodilo celosvětové hnutí MeToo, které svým způsobem jenom potvrdilo nutnost tohoto opatření.
S kampaní se naopak neztotožňuje francouzská herečka Catherine Deneuveová, ač se nechala slyšet, že soucítí s oběťmi znásilnění a sexuálního obtěžování.
Kromě boje se sexuálním obtěžováním na veřejnosti si nová legislativa klade za cíl také přísnější postihy pohlavního zneužívání dětí a jasnou definici legálního věku způsobilosti k pohlavnímu styku, který je ve Francii stanovený na 15 let.
V důvodové zprávě návrhu novely trestního řádu stojí, že byly zaznamenány příklady sexuálních deviantů, kteří dostali nižší trest jenom proto, že oběť s pohlavním stykem souhlasila, ač nedosáhla výše zmíněného věku způsobilosti.
Za skutkovou podstatu sexuálního harašení se podle nové legislativy budou považovat urážlivé a ponižující výroky sexuálního charakteru pronesené na veřejnosti.
Podle ministryně genderové rovnosti Marléne Schiappové se za modelový příklad dá považovat situace, kdy se muž opakovaně dožaduje telefonního kontaktu po ženě, která mu dává jasně najevo, že o něj nejeví zájem.
Podle průzkumu veřejného mínění, který provedla společnost Ifop, souhlasí s blokovými pokutami za sexuální harašení 90 % Francouzů.
Podle studie Národní asociace cestujících z roku 2016 se až 83 % žen setkalo během cestování veřejnou dopravou s verbálními sexuálními útoky a narážkami.
Výše pokuty se podle Schiappové bude pohybovat v rozmezí 90 až 750 euro, přičemž vyšší částku dostane buď recidivista, anebo ten, který se sexuálního harašení dopustil za přitěžujících okolností.
"Je třeba připomenout, že už stávající právní úprava trestá přímé sexuální útoky. Nová legislativa je součástí nezbytného kulturního boje ze strany vlády," řekla Schiappová francouzskému deníku Le Monde. "Povinností francouzské vlády je vychovávat mladé muže k tomu, že nemají právo pronásledovat jiné ženy a nutit je k intimnostem," řekla Schiappové v sídle OSN, v New Yorku.Součástí nové legislativy je taktéž prodloužení promlčecí lhůty trestného činu pohlavního zneužívání dětí, kdy se budou oběti moct dovolat spravedlnosti až do svých 48 let.
Důvodem výše uvedeného opatření jsou staré případy dětských obětí. V roce 2016 obvinila bývalá rozhlasová producentka Flavie Flamentová fotografa Davida Hamiltona ze znásilnění v době, kdy jí bylo 13 let, čímž však překročila promlčecí lhůtu, a pachatel nemohl být trestně stíhán.
Hamilton pak v reakci na to spáchal sebevraždu.
Související
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 35 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 57 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák