Mýtus rozbořen: Proč Skripalovi po zásahu nervovou látkou Novičok nezemřeli?

Londýn - Svět stále spekuluje nad tím, jak je možné Sergej a Julia Skripalovovi nezemřeli po zásahu nervovou látkou Novičok, která má patřit mezi nejjedovatější látky na světě. Na tyto otázky se pokouší ve svém článku odpovědět bezpečnostní expert Dan Kaszeta ve svém komentáři pro server politics.co .uk.

Hlavním důvodem proč Skripalovi nezemřeli, bylo to, že se jim nervová látka nedostala do plic, ale pouze na kůži. Jak popisuje Kaszeta, je intoxikace pokožkou daleko pomalejší a daleko méně účinná, než skrze spolknutí nebo vdechnutí „Během pokusů provedených během studené války“ popisuje Kaszeta, „ovce zasažené nervovou látkou Soman umíraly až po 48 hodinách.“ Navíc, ke značnému zpomalení a snížení účinnosti může dojít, i pokud ke kontaktu dojde skrze látku. Pokud měl Skripal na rukou při intoxikaci rukavice, nebezpečí značně omezilo.

Velkou roli hraje i počasí a místo útoku. Pokud je počasí chladné, vlhké nebo větrné, nebezpečí zasažení smrtelnou dávkou klesá. Salisbury, poznamenává Kaszeta není právě známo pro své slunné suché klima. Pokud Novičok nebo jiná nervová látka, před tím než se dostal ke Skripalovím, zvlhl, ztratil mnoho ze své účinnosti. To, že při špatných meteorologických podmínkách, útoky nejsou moc účinné, dokazuje na příkladu útoku sekty Óm šinrikjó na tokijské metro plynem sarinem v roce 1995, kdy podle výpočtů sekty měly být tisíce obětí. Celý útok ovšem skončil pouze 12 mrtvými a 80 zraněnými. Přestože plynem bylo zasaženo několik tisíc lidí, většina nepocítila žádné vážnější příznaky a nenavštívili ani lékaře.

Pokud již k zasažení dojde, je velmi důležitá dekontaminace. Při zasažení přes kůži je již pouhé použití mýdla a vody na zasažené místo velmi účinné. Pokud si Skripal a jeho dcera po intoxikaci látkou, umyli ruce, z půlky měli vyhráno, tvrdí expert s dlouholetou praxi. Voda a mýdlo totiž patří mezi velmi účinné detoxikační látky.   Ani protilátka není tajemstvím. Pokud dojde k intoxikaci neznámou látkou, která vede k nervovým potížím, aplikuje se standardně atropin. Ten prý mají v každé větší nemocnici. Sergej a Julie tedy přežili jen díky několika šťastným náhodám a včasné odborné pomoci. Jak ukázaly pokusy za studené války, pokud se ji pacientům včas dostane, účinek nervových látek a nebezpečí smrti či zdravotních následků z nich, významně klesá. A to je důvod proč Skripalovi přežili, uzavírá svou analýzu Dan Kaszeta.  

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Více souvisejících

Novičok (nervový plyn) Sergej Skripal Julije Skripalová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy