Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v případu havárie polského vládního letounu v dubnu před osmi lety u ruského Smolenska. O život přišel tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších, vesměs významných osob. Tusk, který byl tehdy premiérem, zopakoval, že ve své funkci neměl žádný vliv na přípravy tohoto tragického letu.

Kaczyński zahynul v dubnu 2010 cestou na pietní akt, při němž měl v západoruské Katyni uctít památku tisíců Poláků, které popravili Rusové za druhé světové války na příkaz diktátora Josifa Stalina. Letadlo, v němž bylo 96 vysoce postavených politiků, vojáků a duchovních, se ale zřítilo při přistání na letišti ve Smolensku. Katastrofu nikdo nepřežil.

"Politicky jsem nebyl odpovědný za organizaci návštěvy prezidenta Lecha Kaczyńského 10. dubna 2010 v Katyni," prohlásil Tusk podle agentury PAP před tříčlenným senátem varšavského soudu. Expremiér tehdy navštívil pietní místo v Katyni tři dny před prezidentem, který patřil k opačnému pólu politického spektra než Tusk.

"Jsem schopen docela přesně vylíčit politické souvislosti mé návštěvy 7. dubna, ale pochopitelně v mnohem menším rozsahu návštěvy prezidenta Lecha Kaczyńského," uvedl Tusk. "Politicky jsem nebyl odpovědný za tuto druhou návštěvu," dodal.

Předseda Evropské rady svědčil v procesu vedeném proti jeho bývalému šéfovi úřadu předsedy vlády Tomaszi Arabskému a dalším členům jeho týmu. Za obžalobou jsou rodiny obětí leteckého neštěstí u Smolenska, které jsou přesvědčené, že nebyl zajištěn bezpečný let polské delegace.

Pozorovatelé poukazují na to, že nynější vládní pravicová strana Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí bratr zemřelého Lecha Kaczyńského Jaroslaw, chce procesem oslabit Tuska, který má v Polsku stále silnou politickou pozici.

PiS se už loni intenzivně, ale marně snažila zabránit dalšímu působení Tuska jako šéfa Evropské rady. Nedlouho po jeho opětném potvrzení v této funkci na Tuska podal trestní oznámení tehdejší ministr obrany Antoni Macierewicz, blízký Kaczyńskému. Tusk v této kauze už loni v létě ve Varšavě vypovídal, ale rovněž jenom jako svědek, nikoli obžalovaný.

Na Tuska před budovou soudu čekali jeho přívrženci a odpůrci, ti první s unijními vlajkami, ti druzí s transparenty typu "Spoluviníci zločinu stále nepotrestáni" či "Smolenská vražda 2010". Tusk se oběma skupinám vyhnul, protože nepřišel hlavním vchodem. "Ne," odpověděl Tusk při odchodu ze soudní síně Ewě Stankiewiczové, šiřitelce hypotézy o ruském atentátu na polského prezidenta, na otázku, zda se cítí vinen prezidentovou smrtí.

Shodou okolností u stejného soudu a ve stejné době, ale v jiném případu vypovídal jako svědek Jaroslaw Kaczyński. "Na něj na ulici nikdo nečekal," poznamenal opoziční list Gazeta Wyborcza.

Související

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Více souvisejících

Donald Tusk Polsko Letecké nehody Lech Kaczyński

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy