Peníze všem bez práce? Jedinečný pokus končí. Jak dopadl?

Helsinky - Finsko jako v první v Evropě v lednu 2017 spustilo pilotní projekt nepodmíněného základního přijmu. Podle tohoto konceptu, by stát každému svému občanovi vyplácel bez ohledu na zásluhy měsíčně peněžní dávku, která by byla pro všechny stejné. Tím by se nahradil dosavadní sociální systém, Finsko nyní oznámilo, že s experimentem končí

Do finského pilotního projektu bylo zapojeno 2000 nezaměstnaných ve věku 25 a 56 let. Těm byla od ledna 2016 měsíčně vyplácena částka 560 euro (kolem 14 500 Kč). Ta nahrazovala veškeré sociální dávky a lidé ji dostávali, i když si našli práci. Dávku mohli použít dle svého rozmyslu a nebyla vázána na žádné podmínky. Finský sociální úřad Kela oznámil, že experiment skončí, informuje The Guardian.

Finská vláda totiž neschválila další fondy na jeho fungování. Projekt má dost peněz do ledna 2019. Poté bude zrušen. Vláda se chce soustředit na motivační projekty. Jedním z nich je například zvýšení dávek pro nezaměstnané, kteří se po tři měsíce budou alespoň 18 hodin připravovat na výkon práce nebo brigádně pracovat. Finsko také chystá nový systém pro univerzity, který by dovolil lidem celoživotně se vzdělávat a zvyšovat si kvalifikaci.

Pohledy na nepodmíněný příjem se liší. Podle odpůrců se jedná o nespravedlivý koncept, dávající lidem, kteří nepracovali stejnou odměnu jako pracujícím, což může být pro pracující demotivující. Nepodmíněný příjem může přiživovat i nenávist vůči uprchlíkům, kteří by jej dostali, aniž by pro zemi, ve které našli azyl, cokoliv udělali.

Naopak podporovatelé argumentují, že pro mnohé by naopak byl více motivující k práci. Dávka by jim totiž zůstávala, i kdyby pracovali. S tím, že by na dávku měli nárok všichni občané, odpadla by zbytečná administrativa, byrokracie a ponižování lidí na úřadech. Sociální systém by se značně zjednodušil, a stát ušetřil.

Názory ekonomů se různí podle států a situace států. Zatímco země s vysokou zaměstnaností jako Německo, Finsko nebo i Česká republika by podobný systém mohl poškodit. Zemím s vysokou nezaměstnaností, především u mladých lidí, by mohl naopak pomoci. Lidé by měli například více peněz na dojíždění za prací a mohli by jim být vypláceni nižší mzdy, aniž by to mělo vliv na jejich životní úroveň. Zároveň by to omezilo přebujelý státní sektor, které tyto státy mají.  V takové situaci je například Řecko, Portugalsko nebo Itálie.

Související

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

Více souvisejících

Finsko Sociální dávky nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk

U osmi událostí zasahovali hasiči na Štědrý den ve Zlínském kraji. Tragicky skončil požár v rodinném domě v krajském městě, který nepřežil jeden člověk. Hasiči řešili i další požár či dvě dopravní nehody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy