Šéf britské banky chtěl odhalit autora kritického dopisu, zaplatí pokutu

Londýn - Britští finanční regulátoři a banka Barclays vyměřili generálnímu řediteli banky pokutu za to, že se snažil odhalit autora dopisu, který ho kritizoval. Jes Staley musí zaplatit 1,1 milionu liber (31,8 milionu Kč). Je to vůbec poprvé, co regulátoři stanovili podobnou pokutu úřadujícímu řediteli velké banky v Británii, uvedla dnes agentura Reuters.

Britský regulátor finančního trhu FCA a regulační úřad britské centrální banky rozhodli, že Staley zaplatí pokutu 642.000 liber, včetně slevy 30 procent za to, že s úřady spolupracoval a dohodl urovnání již v počáteční fázi vyšetřování. Banka se pak rozhodla snížit Staleymu za rok 2016 plat o 500.000 liber. List Financial Times napsal, že pokuta představuje asi 27 procent Staleyho příjmu za rok 2016.

Případ se vztahuje k událostem z léta 2016, kdy se Staley snažil zjistit, kdo napsal správní radě dva dopisy, které ho obviňovali z krytí osobních problémů přítele Tima Maina, kterého Barclays najala a se kterým pracoval v bance JPMorgan Chase.

Úřad FCA uvedl, že Staley nedokázal jednat s náležitou odborností, péčí a pečlivostí, když se snažil odhalit autora dopisu. Úřad uvedl, že vzhledem ke střetu zájmů si měl zachovat odstup a zdržet se kroků, kterými chtěl odhalit autora stížností. Jeho postup také mohl podkopat důvěru v politiku banky zaměřenou na oznamování přestupků, která má chránit takzvané whistleblowers, tedy osoby, které na přestupky upozorní.

Staley, jednašedesátiletý Američan a bývalý bankéř JPMorgan, se ujal funkce v Barclays v prosinci 2015 a v jednu chvíli mu hrozilo, že kvůli vyšetřování bude muset odstoupit. Staley v dnešním prohlášení uznal, že jeho postup byl nevhodný a omluvil se za chyby, které učinil.

Barclays se vyhnula sankci od regulátorů, bude však muset zpřísnit svůj systém oznamování pochybení a každoročně informovat úřady o všech udáních vůči vyšším manažerům.

Související

HSBC bank

FinCEN Files: Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, Rusové obcházeli sankce

Únik dokumentů o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč) odhalil, jak některé z největších bank na světě umožnily zločincům prát špinavé peníze. Ukazuje také, jak ruští oligarchové využívali banky, aby se vyhnuli západním sankcím, které měly zabránit převodu jejich peněz na Západ, uvedl dnes server BBC News o úniku více než 2500 dokumentů z let 2000 až 2017.
Michel Barnier

Bude brexit s dohodou? V Bruselu se konala zásadní schůzka

Vyjednavači Evropské unie a Británie v příštích dnech urychlí tempo rozhovorů směřujících k možné brexitové dohodě. Podle Evropské komise se na tom dnes shodl šéf unijního jednacího týmu Michel Barnier a britský ministr Stephen Barclay. Podle informací ČTK následně na schůzce s Barnierem souhlasili se zahájením intenzivního vyjednávání zástupci všech 27 členských zemí.

Více souvisejících

banka Barclays Ekonomika manažeři pokuty Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy