Únik dokumentů o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč) odhalil, jak některé z největších bank na světě umožnily zločincům prát špinavé peníze. Ukazuje také, jak ruští oligarchové využívali banky, aby se vyhnuli západním sankcím, které měly zabránit převodu jejich peněz na Západ, uvedl dnes server BBC News o úniku více než 2500 dokumentů z let 2000 až 2017.
Jde převážně o hlášení bank o podezřelých aktivitách americkému úřadu FinCEN, který spadá pod ministerstvo financí USA a který potírá finanční kriminalitu. Některé z dokumentů se týkají i bank působících v Česku.
Uniklá hlášení podle BBC například odhalila, že banka HSBC umožnila podvodníkům přesouvat ukradené miliony po celém světě, a to i poté, co se od amerických vyšetřovatelů dozvěděla, že jde o podvod. Banka JP Morgan údajně umožnila jedné společnosti přesunout přes londýnský účet více než jednu miliardu dolarů, aniž věděla, kdo firmu vlastní. Banka později zjistila, že inkriminovaná společnost může patřit člověku, který je na seznamu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) mezi deseti nejhledanějšími zločinci.
Jeden z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina zase podle těchto dokumentů použil londýnskou banku Barclays Bank k tomu, aby se vyhnul sankcím, které mu měly zabránit ve využívání finančních služeb na Západě. Část peněz použil na nákup uměleckých děl.
Centrální banka Spojených arabských emirátů zase nebrala zřetel na varování před místní firmou, která pomáhala Íránu vyhnout se sankcím. Deutsche Bank přesouvala peníze, které "pral" organizovaný zločin, teroristé a obchodníci s drogami, píše BBC News.
"Je to poslední z řady úniků posledních pěti let, které odhalily tajné obchody, praní peněz a finanční kriminalitu," napsal server. "Tyto dokumenty jsou jedním z nejpřísněji střežených tajemství mezinárodního bankovního systému," dodal s tím, že jde o hlášení podezřelého chování, nejsou však důkazem protiprávního počínání.
O souborech, které americká vláda považuje za přísně tajné, informoval i český server Investigace.cz, který se k dokumentům dostal v rámci globálního novinářského projektu ICIJ. Na něm spolupracovalo přes 400 novinářů z více než 80 zemí světa.
Některé podezřelé transakce plynuly i přes Českou republiku. ICIJ vybral soubor 250 transakcí, které buď začínaly, nebo končily v ČR a vedly přes čtyři americké banky, jež následně vydaly upozornění pro americké úřady. Podezřelé peníze obdržela či vyplatila například Československá obchodní banka, Česká spořitelna či PPF Banka. Transakce směřovaly zejména do jiných evropských zemí, ale také například do Austrálie, Singapuru, Číny, Kazachstánu či na Blízký východ.
BBC přirovnala únik dokumentů FinCEN k tzv. Panamským dokumentům, odhalujícím tajné účty politiků a podnikatelů v daňových rájích.
FinCEN na svém webu zveřejnil varování, že různá média mají v úmyslu vydat řadu článků založených na nezákonně zveřejňovaných hlášeních o podezřelých činnostech, jakož i dalších citlivých vládních dokumentech z nedávných let. "Neoprávněné vyzrazení je trestným činem, který může mít dopad na národní bezpečnost Spojených států, ovlivnit vyšetřování a ohrozit bezpečnost a zabezpečení institucí a jednotlivců," varoval FinCEN. Dodal, že věc postoupil ministerstvu spravedlnosti a generálnímu inspektorovi ministerstva financí.
Související

FinCEN Files: Asociace neví o žádném sankčním řízení s bankou, která působí v ČR

FinCEN Files: Česka se týká 281 dokumentů o podezřelých transakcích bank, zjistil server
FinCEN , banky , HSBC bank , banka Barclays , Rusko , protiruské sankce , USA (Spojené státy americké) , praní špinavých peněz
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Fiala v Brně vysvětloval důležitost důchodové reformy
před 6 minutami

Borrell chce, aby EU schválila společné nákupy munice pro Ukrajinu
před 10 minutami

Si Ťin-pching je v Moskvě. S Putinem bude jednat o Ukrajině
před 18 minutami

Covid bude možné vyřadit ze seznamu nakažlivých nemocí dříve
před 30 minutami

Balaš: Většina krajů má na středních školách pro uchazeče dost míst
před 32 minutami

Ministerstvo navrhuje nevydávat víza i Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné občanství
před 45 minutami

Jana Nepomuckého umučili před 650 lety. Patří mezi nejoblíbenější světce na světě
před 50 minutami

Na francouzských letištích hrozí další stávky, varoval úřad
před 53 minutami

"Všechno je na oko," křičí někdo na Putina ve videu z Mariupolu
před 55 minutami

Dům zastřeleného novináře Kuciaka bude zbourán, vznikne památník
před 56 minutami

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
před 1 hodinou

Úleva v Banské Štiavnici. Žádnou z budov nebude po požáru nutné zbourat
před 1 hodinou

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně
před 1 hodinou

Čína reaguje na zatykač na Putina. Vyzvala soud k objektivitě
před 2 hodinami

Ve sbírce zákonů vyšlo zkrácení valorizace penzí, je možné dát podnět k ÚS
před 2 hodinami

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu
před 2 hodinami

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil
před 2 hodinami

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách
Aktualizováno před 2 hodinami

Ukrajinská armáda hlásí odražení téměř sedmi desítek útoků na východě země
před 2 hodinami
Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky
Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která může zabránit trestnímu stíhání, pro pracovníky Hradu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman přitom v minulosti v médiích popřel, že by Fialu o abolici požádal.
Zdroj: ČTK