Finále Eurovize je tu: Bude se zpívat o feminismu i uprchlících, v akci i Čech

Lisabon - Oficiálně se říká, že mezinárodní pěvecká soutěž Eurovize je o zpěvu. Určitě, zpěváci a zpěvačky hrají hlavní roli a diváci jsou zvědaví především na jejich výkony na pódiu. Celá soutěž má ale také výrazný politický rozměr.

To platí i o jejím letošním ročníku, který bude vrcholit právě dnešním finále. Umělci se během celé soutěže vyjadřují k politickým a společenským tématům. A činí tak způsobem, jenž jim sedí nejlépe – prostřednictvím písní.

V repertoáru účastníků Eurovize tak najdeme skladby, které pojednávají o uprchlické krizi, terorismu nebo kampani #MeeToo. To ale není novinka roku 2018.

Politika byla cítit i z předloňského ročníku. Jeho vítězkou se totiž stala ukrajinská zpěvačka Džamala s písní nazvanou „1944“. Ta je inspirována deportací ukrajinských Tatarů do Střední Asie na Stalinův popud.

S podobně laděnou skladbou uspěl i loňský vítěz z Portugalska Salvador Sobral. Ten vystupoval s písní „Amar Pelos Dois“, jež pojednává o tzv. Karafiátové revoluci z roku 1974, během níž Portugalci svrhli diktátorský režim Antónia Salazara.

Ani letos nebude na Eurovizi nouze o politicky laděné písně. Izraelská účastnice Netta Barzilaiová vystoupí s písní nazvanou „Toy“. Ta se zaměřuje na problematiku feminismu a oslavuje ženskou sílu a vůli. Barzilaiová je pokládána za jednu z favoritek soutěže.

V textech samozřejmě nemůže chybět ani tak závažné společenské téma jako je uprchlická krize. Věnuje se mu francouzské duo Electro duet Madame Monsieur ve své písni s názvem „Mercy“. V té je vyprávěn příběh novorozence pojmenovaného Mercy, jenž se narodil na lodi převážející uprchlíky do Evropy.

„Píseň Italů je o terorismu. Ale toto poselství můžeme cítit i ve skladbách Dánů, Islanďanů nebo Švýcarů. Všechny jsou protiválečně laděné.“ říká pro server Politico Dean Vuletic z vídeňské univerzity.

Českou republiku bude ve finále zastupovat mladý zpěvák Mikolas Josef. Ten sice během soutěže utrpěl vážné poranění zad, finálový večer by si ale neměl nechat ujít. Jeho vystoupení bude obsahovat i náročné taneční prvky. 

Celkem se letošního ročníku účastnili zástupci ze 43 zemí, čímž byly vyrovnány rekordy z let 2008 a 2011. 26 z nich postoupilo do dnešního finále. Bookmakeři na vítězství favorizují někoho z trojice Irsko, Izrael nebo Kypr. V Eurovizi ale jen zřídka vítězí favorité.

Změnila se také jazyková skladba jednotlivých písní. 13 z nich, tedy plná polovina, bude odzpíváno v jiném jazyce než je angličtina. Loni si přitom na neanglické texty troufli pouze 4 účastníci, jeden z nich ale později dokázal zvítězit s portugalským textem. 

Související

Eurovision Song Contest 2018 vyhrála zpvačka Netta

Další ročník Eurovize má být v Izraeli. Je z toho problém, už přišla výzva k bojkotu

Jeruzalém - Politika se přelévá i do nečekaných oblastí, například do fotbalu nebo populární hudby. Díky vítězství Izraelky Netty Barzilaiové v letošním ročníku Eurovize má Izrael právo uspořádat tuto písňovou soutěž příští rok. Jenže kde? Status Jeruzaléma stále není dořešen navzdory faktu, že ho například USA pokládají za metropoli židovského státu..

Více souvisejících

Eurovision Song Contest 2018 Eurovize 2017 Umění Hudba politika

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 54 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy