Finále Eurovize je tu: Bude se zpívat o feminismu i uprchlících, v akci i Čech

Lisabon - Oficiálně se říká, že mezinárodní pěvecká soutěž Eurovize je o zpěvu. Určitě, zpěváci a zpěvačky hrají hlavní roli a diváci jsou zvědaví především na jejich výkony na pódiu. Celá soutěž má ale také výrazný politický rozměr.

To platí i o jejím letošním ročníku, který bude vrcholit právě dnešním finále. Umělci se během celé soutěže vyjadřují k politickým a společenským tématům. A činí tak způsobem, jenž jim sedí nejlépe – prostřednictvím písní.

V repertoáru účastníků Eurovize tak najdeme skladby, které pojednávají o uprchlické krizi, terorismu nebo kampani #MeeToo. To ale není novinka roku 2018.

Politika byla cítit i z předloňského ročníku. Jeho vítězkou se totiž stala ukrajinská zpěvačka Džamala s písní nazvanou „1944“. Ta je inspirována deportací ukrajinských Tatarů do Střední Asie na Stalinův popud.

S podobně laděnou skladbou uspěl i loňský vítěz z Portugalska Salvador Sobral. Ten vystupoval s písní „Amar Pelos Dois“, jež pojednává o tzv. Karafiátové revoluci z roku 1974, během níž Portugalci svrhli diktátorský režim Antónia Salazara.

Ani letos nebude na Eurovizi nouze o politicky laděné písně. Izraelská účastnice Netta Barzilaiová vystoupí s písní nazvanou „Toy“. Ta se zaměřuje na problematiku feminismu a oslavuje ženskou sílu a vůli. Barzilaiová je pokládána za jednu z favoritek soutěže.

V textech samozřejmě nemůže chybět ani tak závažné společenské téma jako je uprchlická krize. Věnuje se mu francouzské duo Electro duet Madame Monsieur ve své písni s názvem „Mercy“. V té je vyprávěn příběh novorozence pojmenovaného Mercy, jenž se narodil na lodi převážející uprchlíky do Evropy.

„Píseň Italů je o terorismu. Ale toto poselství můžeme cítit i ve skladbách Dánů, Islanďanů nebo Švýcarů. Všechny jsou protiválečně laděné.“ říká pro server Politico Dean Vuletic z vídeňské univerzity.

Českou republiku bude ve finále zastupovat mladý zpěvák Mikolas Josef. Ten sice během soutěže utrpěl vážné poranění zad, finálový večer by si ale neměl nechat ujít. Jeho vystoupení bude obsahovat i náročné taneční prvky. 

Celkem se letošního ročníku účastnili zástupci ze 43 zemí, čímž byly vyrovnány rekordy z let 2008 a 2011. 26 z nich postoupilo do dnešního finále. Bookmakeři na vítězství favorizují někoho z trojice Irsko, Izrael nebo Kypr. V Eurovizi ale jen zřídka vítězí favorité.

Změnila se také jazyková skladba jednotlivých písní. 13 z nich, tedy plná polovina, bude odzpíváno v jiném jazyce než je angličtina. Loni si přitom na neanglické texty troufli pouze 4 účastníci, jeden z nich ale později dokázal zvítězit s portugalským textem. 

Související

Eurovision Song Contest 2018 vyhrála zpvačka Netta

Další ročník Eurovize má být v Izraeli. Je z toho problém, už přišla výzva k bojkotu

Jeruzalém - Politika se přelévá i do nečekaných oblastí, například do fotbalu nebo populární hudby. Díky vítězství Izraelky Netty Barzilaiové v letošním ročníku Eurovize má Izrael právo uspořádat tuto písňovou soutěž příští rok. Jenže kde? Status Jeruzaléma stále není dořešen navzdory faktu, že ho například USA pokládají za metropoli židovského státu..

Více souvisejících

Eurovision Song Contest 2018 Eurovize 2017 Umění Hudba politika

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy