Madrid nechce pustit Katalánsko ze svých spárů, navzdory zvolení premiéra

Madrid - Ani po zvolení nového katalánského premiéra Quima Torry není jisté, že skončí přímá správa Katalánska španělskou ústřední vládou. Nový regionální premiér dal totiž už najevo, že bude pokračovat v linii svého předchůdce Carlese Puigdemonta, který za snahy o odtržení od Španělska čelí obvinění ze vzpoury. Torra, který dnes za katalánským expremiérem jede do Berlína, chce mít v nové vládě i tři exministry obviněné španělskou prokuraturou rovněž ze vzpoury.

"Základním úkolem této vlády bude dostat opět do úřadu Puigdemonta," prohlásil v pondělí Torra. Puigdemont nyní čeká v Německu na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska. Ani Torra ještě není oficiálně katalánským premiérem. Stane se jím až poté, co ho jmenuje král a královský dekret, podepsaný španělským premiérem, vyjde v úředním věstníku Španělska a Katalánska. Pak se bude konat slavnostní uvedení do úřadu, podle katalánských médií to bude někdy koncem tohoto pracovního týdne.

Dnes Torra v místním rozhlase mimo jiné řekl, že bude bojovat za obnovení katalánského ministerstva zahraničí. To vytvořila regionální vláda v lednu 2016, podle Madridu ale v rozporu se španělskou ústavou. Ta rozděluje kompetence mezi centrální vládu a autonomní regiony, ale mezinárodní vztahy či obrana spadají výlučně do kompetence Madridu.

V Berlíně bude Torra s Puigdemontem hovořit o složení nové katalánské vlády, v níž chce mít podle deníku La Vanguardia i tři exministry obviněné ze vzpoury. Dva z nich Jordi Turull a Josep Rull jsou kvůli tomu ve vazbě a třetí Lluís Puig je v Bruselu, kam loni v říjnu uprchl s Puigdemontem.

"Doufám, že se tahle možnost nenaplní. Je zřejmé, že osoby, které jsou ve vazbě či na útěků před justicí, nemohou vykonávat úřad ministra," řekl dnes zástupce španělské vlády v Katalánsku Enric Millo. Podle deníku El Nacional chce Torra místo nepřítomných ministrů pověřit vedením příslušných rezortů zatím zástupce. Millo rovněž připustil, že přímá správa Katalánska Madridem skončit nemusí.

Španělská vláda převzala v bezprecedentním kroku správu Katalánska loni koncem října kvůli snahám vedení tohoto regionu o nezávislost, rozpustila regionální parlament a vyhlásila do něj volby. Ty v prosinci opět vyhráli separatisté. Správa má trvat, dokud nebude ustavena nová katalánská vláda a dokud toto ustavení nevyjde v úředních věstnících.

K pokračování přímé správy už vyzval Albert Rivera, lídr strany Ciudadanos, díky níž má španělská vláda většinu v parlamentu a která je nyní v průzkumech nejsilnější španělskou stranou. Premiér Mariano Rajoy se s Riverou setká ve čtvrtek, už dnes jednal o Katalánsku se šéfem socialistů Pedrem Sánchezem. Shodli se, že budou "bránit ústavní pořádek" proti "extrémnímu a xenofobnímu" kurzu katalánského premiéra Torry. Tedy že zakročí, pokud nová katalánská vláda bude porušovat ústavu.

I když přímá správa Madridu nad Katalánskem skončí, bude zřejmě španělské ministerstvo financí nadále kontrolovat katalánské finance. K tomu přistoupilo loni v létě v souvislosti s referendem o nezávislosti, které na 1. říjen chystala (a poté i uspořádala) katalánská vláda.

Zástupce Madridu v Katalánsku Enric Millo, který funkci danou španělskou ústavou zastává od listopadu 2016, dnes také kritizoval Torrovu cestu za Puigdemontem do Berlína. "Doufám, že si ji platí z vlastní kapsy," řekl Millo s tím, že jinak by to bylo zneužití veřejných peněz.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko Quim Torra (Katalánsko)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy