Babiš navrhl v Sofii radikální plán: Balkánské státy patří do EU i Schengenu

Sofia - Česká republika se společně s dalšími státy takzvané visegrádské čtyřky (V4) staví kriticky k tomu, že Evropská unie západobalkánským zemím neposkytla žádný časový plán jejich vstupu do EU. Novinářům to dnes na summitu EU a západního Balkánu řekl český premiér v demisi Andrej Babiš. Součástí V4 je i Slovensko, Polsko a Maďarsko. Babiš dodal, že zahrnutí celého Balkánu do EU je cestou k rozšíření schengenského prostoru na celou Evropu, což povede k zefektivnění ochrany hranic kontinentu.

"Jsme kritičtí k tomu, že vlastně není žádné datum," řekl Babiš. "Ten region má svoje problémy, je potřeba, aby si (státy) vyřešily své konflikty, aby si definitivně řekly, které hranice platí, aby bojovaly účinně proti organizovanému zločinu, proti korupci a udělaly reformy," poznamenal. Unie by podle něj měla nějaký časový harmonogram balkánským státům stanovit.

Z šesti západobalkánských států usilujících o budoucnost v EU, tedy Albánie, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Černá Hora, Makedonie a Kosovo, je nejdál Bělehrad s Podgoricou. Jako o smělém, ale reálném termínu pro Srbsko a Černou Horu mluví EU o roku 2025. Další balkánské státy konkrétní harmonogram neznají.

Členství všech balkánských států je podle Babiše v zájmu celé Evropy. "A hlavně, co si myslím, to má směřovat k tomu, aby ten schengenský prostor byla celá Evropa. Abychom bránili bezpečnost Evropy na našich přirozených kontinentálních hranicích. To by měl být ten cíl," dodal.

V souvislosti s jednotou V4 zmínil Babiš postoj k migraci. "V4 plánuje setkání v červnu s britskou premiérkou (Theresou Mayovou)," řekl Babiš s tím, že skupina zve na své jednání i německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, se kterými chce na toto téma diskutovat.

Podle informací ČTK by Mayová mohla přijet na jednání do Bratislavy ve druhé polovině června, na podzim by se schůzky mohli zúčastnit Merkelová s Macronem. O 21. červnu se pak hovoří jako o setkání rakouského kancléře Sebastiana Kurze s představiteli V4.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš EU (Evropská unie) Bulharsko visegradská čtyřka Theresa Mayová schengen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy