Putinovi kleptokrati? Mayová čelí tlaku, aby bojovala s ruskými špinavými penězi

Londýn/Moskva - Vlivná komise britského parlamentu dnes vyzvala vládu premiérky Theresy Mayové, aby zesílila boj proti přílivu ruských "špinavých peněz" do Londýna. Finanční služby v britské metropoli ruští "kleptokrati" napojení na prezidenta Vladimira Putina podle poslanců využívají k praní špinavých peněz a obcházení hospodářských sankcí vůči Moskvě. Mluvčí britské vlády v reakci na výzvu uvedl, že je kabinet odhodlán proti finančním machinacím bojovat. Kreml výzvu označil za součást britské rusofobní hysterie.

Spojené království podle zahraničního výborů Dolní sněmovny zavírá oči před tím, že "kleptokrati a lidé, kteří porušují lidská práva, využívají londýnskou City k praní špinavých fondů, aby obešli sankce". Laxní přístup britské vlády podle výboru peníze dává "přímo do rukou režimů, které by mohly poškodit Spojené království, jeho zájmy a jeho spojence".

Ve zprávě nazvané "Moskevské zlato: Ruská korupce ve Spojeném království" kritizují členové parlamentního výboru vládu premiérky Mayové, jejíž rétorika je podle nich po případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury sice silná, nenásledují ji ale žádné činy.

"Navzdory silné rétorice může prezident (Vladimir) Putin a jeho spojenci pokračovat v zajetých kolejích a schovávat a prát své výnosy z korupce v Londýně," stojí ve zprávě. Peníze, které se v britské metropoli "perou", může podle britských poslanců ruský prezident využít kdykoli k "podvracení mezinárodního systému založeného na pravidlech".

"Spojené království musí dát jasně najevo, že korupce pramenící z Kremlu už není vítána na našich trzích a že budeme jednat," uvedl předseda výboru Tom Tugendhat, který je členem konzervativní strany premiérky Mayové. Podle Tugendhata byla dosavadní reakce na chování Ruska "letargická" a byla důkazem toho, "že nemáme odvahu je zastavit".

Výbor vyzval vládu premiérky Mayové, aby v boji proti praní špinavých peněz z Ruska spolupracovala i s Evropskou unií, zeměmi skupiny G7 a Spojenými státy.

"Spojené království zaujalo vedoucí roli v celosvětovém boji proti nezákonnému financování a zločinci by neměli mít pochyb o tom, že si přijdeme pro ně, jejich majetek a jejich peníze," uvedl mluvčí britské vlády v reakci na výzvu poslanců. "Jsme odhodláni vyhnat špinavé peníze a ty, kteří je perou, pryč ze Spojeného království a využijeme všechny pravomoci, které máme, abychom si došlápli na ty, již ohrožují naši bezpečnost," dodal.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je výzva zahraničního výboru britské Dolní sněmovny důkazem "rusofobní hysterie v Británii" a dalším z kroků v budování "neférové konkurence" ruským podnikům.

Už dopoledne náměstek britské ministryně vnitra pro bezpečnost Ben Wallace v první reakci na zprávu poslanců uvedl, že Británie využije "všechny nástroje, které má k dispozici, aby si došlápla na ty, kteří ohrožují naši bezpečnost".

Už v únoru Wallace oznámil, že hodlá zpřísnit boj proti praní špinavých peněz v Británii. Ruští oligarchové podezřelí z korupce budou podle něj muset například vysvětlit, jak přišli k penězům, kterými financují svůj luxusní životní styl v Británii.

Podle odhadů se v Británii se ročně "vypere" v přepočtu 2,6 bilionu korun z nelegální činnosti.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Velká Británie Rusko Vladimír Putin oligarchové

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 28 minutami

před 37 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy