Mělo jít o chloubu EU, teď je z ní skandál. Jak skončí projekt Rødby?

Kodaň/Brusel - 19 kilometrů dlouhý tunel Rødby v Dánsku a Puttgarden v Německu se má stát výstavní skříní nadnárodních dopravních projektů, které mají spojit Evropu od polárního kruhu až po Maltu. Zároveň se také stal prvním sporným projektem a pro ostatní další podobné stavby se může stát precedentem, informuje Politico.

Evropská unie na projekt v roce 2015 uvolnila 700 milionů euro. Proti tomuto podali žalobu provozovatelé trajektů. Podle nich se jedná o nekalou podporu. Poslední slyšení u evropského soudního dvora bylo 26. dubna a rozhodnutí by mělo padnout na podzim.

Dánská vláda vyhověla provozovatelům trajektů a upravila cenu za použití tunelu tak, aby i oni byly stále konkurenceschopní. Cesta tunelem by pro osobní auto tedy měla stát 66 eur, zatímco převoz trajektem stojí 66,25 eur. Cena pro kamiony by měla být kolem 200 eur.

Tunel by mělo využívat až 3,3 miliony automobilů a 35 000 vlaků. Cestu z Německa do Kodaně by měl tunel zkrátit na polovinu. Původně se počítalo, že tunel bude otevřen v roce 2025, ale soudní spory prodloužily předpokládaný termín spuštění celého díla do provozu na rok 2028. Podle expertů je však reálný až rok 2030.

Cely spor napjatě sledují státy, ve kterých se podobné projekty chystají. Může se totiž stát precedentem pro podobné soudní pře. Pokud Evropský soudní dvůr provozovatelům vyhoví, může to spustit  lavinu žalob a zcela podobné evropské dopravní projekty zablokovat.   

Související

Více souvisejících

Soudní dvůr EU EU (Evropská unie) dánsko tunel

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy