NÁZOR - Královská svatba ve Velké Británii byla velmi inkluzívní, zatímco brexit chce zavírat, nikoliv otevírat dveře. S tvrzením přichází editorial britského serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm konstatuje, že referenda ve Spojeném království a Irsku staví před obě země otázku, kam vlastně směřují.
Dlouhá, větry bičovaná cesta
Každý prastarý národ si na cestě k modernitě podle prestižního serveru prošel dlouhým blouděním v kruhu, rozhodně nešlo o přímý podchod, na jaký se v památnou a prosluněnou sobotu vydali královští novomanželé ve Windsor Great Parku skrze nadšené davy. "Cesty národů mezi minulostí a přítomností jsou mnohem mučivější," poukazuje editorial. Dodává, že na nich dochází k přerušením, ústupům a otočkám.
Proto by královská svatba neměla být zjednodušeně prezentována jako transformační, všeříkající knockout, který moderní tolerantní Británie uštědřila své starší, upjaté a statuty posedlé verzi, uvádí The Guardian. Za skutečnou novinku nicméně označuje rasovou inkluzivitu svatby prince Harryho a Meghan Merkleové, přičemž dle editorialu může jít o milník na dlouhé a větry bičované cestě ke spravedlivější Británii.
"Nelze přehlížet, že sobotní pozdvižení proběhlo v zemi rozervané brexitem. Toto rozdělení je skutečné a bolestivé," píše britský deník. Konstatuje, že země, která ukázala, že chová větší toleranci k různým dědictvím své moderní podoby než kdykoliv předtím, je zároveň rovnoměrně rozdělena v názoru na to, zda má zavřít dveře před světem, nebo zůstat jeho sebevědomou součástí.
Jak tvrdí profesor politologie Rober Ford, čím více lidé přemýšlejí o migraci, tím více se otevírají spravedlivějšímu, liberálnějšími pohledu na tuto otázku, připomíná The Guardian. Dodává, že ve světle této teze a sobotních událostí se dlouhá cesta Británie ocitla na kritické křižovatce.
Británie přitom není jedinou zemí, která se snaží nalézt cestu k vlastní podobě modernity, zdůrazňuje renomovaný deník. Poukazuje, že se svou specifickou výzvou se potýká také nedaleké Irsko, které bude v pátek hlasovat v referendu o tom, zda zruší, či zachová takzvaný osmý dodatek ústavy, který v praxi zakazuje ve většině případů umělé potraty.
Fantasie o čistotě a výjimečnosti
Po většinu kampaně průzkumy ukazovaly, že stoupenci zrušení dodatku zvítězí, v což ostatně doufá i liberální The Guardian, který však varuje, že jak se hlasování blíží, pochybnosti narůstají a komentářům začíná dominovat možnost, že venkovští irští voliči možná připravují políček městským elitám v zemi ve stylu brexitu a zvolení Trumpa.
"Rozpolcenost Británie ohledně migrace a Irska ohledně potratů se mohou zdát jako velmi odlišné debaty s minimem společného," pokračuje editorial. Zdůrazňuje, že ve skutečnosti odrážejí stav myšlení v obou zemích a je nutné na ně pohlížet i v kontextu brexitu - do Británie každoročně přicestuje na 3000 žen z Irska, aby zde podstoupily interrupci, která je v jejich vlasti nelegální, stejně jako zhruba 500 žen ze Severního Irska, kde jsou zákony v dané oblasti podobně přísné.
Irská a severoirská legislativa přitom vychází z vědomí, že tamní ženy mohou pro přerušení těhotenství odcestovat do Británie, což je podle prestižního serveru kruté, pokrytecké a nespravedlivé. To se navíc může tvrdě ukázat příští rok, kdy Spojené království opustí EU, jelikož zatím není jasné, zda bude pokračovat volný pohyb osob přes irsko-britskou hranici.
The Guardian odkazuje na názor irského komentátora Fintana O'Tooleho, podle něhož není irské uvažování o interrupcích příliš vzdálené mentalitě brexitu, jelikož v obou debatách - o migraci v Británii a potratech v Irsku - se hrdý ostrovní národ vymezuje proti karikatuře příliš liberální Evropy a v obou případech předstírá, že lze obhájit dávné fantasie o vlastní čistotě a výjimečnosti.
Pokud Irsko v pátek zrušení osmého dodatku odmítne, zaujme perverzní stanovisko vůči modernitě, podobně jako Británie v případě brexitu, píše renomovaný deník. Přiznává, že dlouhé cesty nikdy nevedou rovně, avšak dodává, že i tak se na ně musí vydat nejen princové, ale také běžní lidé.
Související
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
Velká Británie , Královská svatba , Brexit , irsko , potraty
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák