Praha - Informační systém, který bude spravovat informace o všech cestujících v letecké dopravě v rámci Evropské unie, začne fungovat v pátek. Díky systému s názvem PNR budou mít bezpečnostní složky k dispozici už po rezervaci letenek komplexní informace o všech cestujících. ČTK to řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Dosud mohla policie žádat pouze o konkrétní informace při vyšetřování určitého případu, aerolinky navíc tyto informace poskytovaly až po odbavení cestujících.
Správci PNR v systému uvidí vedle jména cestujících jejich adresu, telefonní číslo, údaje o kreditní kartě, datum a plán cesty, údaje z letenky i informace o zavazadlech a platbách.
PNR by se tak podle Ibeheje měl stát účinným nástrojem v boji proti terorismu i organizovanému zločinu. "Data nám pomohou mimo jiné odhalit podezřelé osoby právě pomocí výše uvedených rizikových profilů, cestovní historie a vztahů, které nejsou ihned zřejmé. Policii tak umožní účinněji bojovat s trestnou činností s mezinárodním prvkem a terorismem," řekl.
Správcem systému bude policie. V rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu nově funguje speciální jednotka PIU (Passenger Information Unit), která se bude PNR zabývat. Podobné jednotky vznikly ve všech členských státech EU a budou spolupracovat při výměně informací o cestujících.
Do systému budou povinně zapojeny všechny letecké společnosti, které přepravují cestující uvnitř EU nebo do některého z členských států. Podle mluvčího ČSA Daniela Šabíka PNR nepřinesl pro dopravce nutnost významných změn. Aerolinky byly podle něj už nyní povinny předávat údaje o cestujících řadě zemí. Například Velká Británie uplatňuje tento postup dva roky.
Systém PNR byl unijními orgány přijat společně s nařízením o uchovávání osobních údajů GDPR v roce 2016. To začne platit v celé EU rovněž od 25. května a unie si od něj slibuje zvýšení ochrany osobních dat občanů v EU a také povinnosti institucí a firem tato data chránit. GDPR se však na PNR vztahovat nebude a aerolinky tak budou poskytovat informace o cestujících do systému bez jejich souhlasu. Systém budou používat úřady pouze v EU, informace z něj by se tak neměly dostat do žádné z třetích zemí.
Související
BBC: Evropští lídři doufají, že USA z NATO neodejdou. Ví ale, že Trump je toho schopen
Orbán překročil meze. EU doufá, že volby znovu nevyhraje
EU (Evropská unie) , letadla, letectví , doprava , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 33 minutami
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
před 1 hodinou
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
před 2 hodinami
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
před 2 hodinami
Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér
před 2 hodinami
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
před 3 hodinami
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
před 4 hodinami
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
před 5 hodinami
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
před 6 hodinami
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
před 6 hodinami
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
před 7 hodinami
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 8 hodinami
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 9 hodinami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 10 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 10 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 11 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 12 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 13 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 14 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 15 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
Počasí v příštím týdnu ukáže svou proměnlivou tvář. Podle aktuální předpovědi nás čeká přechod od deštivého pondělí přes slunné úterý až po postupné ochlazování v závěru týdne. Na horách se dokonce může znovu objevit sněžení.
Zdroj: Libor Novák