O jaderné dohodě s Teheránem by mohl v EU jednat ministr zahraničí USA

Brusel 28. května (zpravodaj ČTK) - Návštěva šéfa americké diplomacie Mikea Pompea na některém z nadcházejících jednání ministrů zahraničí EU by mohla přispět k nalezení společného dalšího postupu EU a USA ohledně íránské jaderné dohody či alespoň k tomu, že se Evropa a Amerika vyhnou hlubší konfrontaci v této otázce. Po dnešní bruselské schůzce šéfů diplomacií evropského bloku to novinářům řekl náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek.

Dnešní ministerská rada v Bruselu podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové opět potvrdila, že země EU společně prosazují pokračování dohody s Teheránem. Unie pokládá - na rozdíl od amerického prezidenta Donalda Trumpa - dohodu za funkční a za základ pro bezpečnost regionu, Evropy i světa.

"Shodujeme se ovšem také v tom, že sdílíme některé americké pochybnosti," poznamenala Mogheriniová. Připomněla postup Íránu v regionu či jeho program balistických střel. "Samozřejmě, že sdílíme americké obavy. Ovšem první z nich je ta, která se týká možnosti, že by Írán získal jaderné zbraně. "A přesně proto chceme dohodu udržet," dodala.

Evropa tak má podle Mogheriniové jinou odpověď než Washington na otázku, jaká je vůči Teheránu nejlepší strategie.

Evropská unie už chystá protiopatření pro chvíli, kdy po odstoupení od jaderné dohody spustí opět Spojené státy vůči Íránu sankce související s jeho jaderným programem. Evropská komise už oznámila, že připravuje reakci, která by měla zajistit, že se sankce nedotknou evropských společností.

Podle českého náměstka Šrámka by se Pompeova návštěva v Evropě měla konat ještě před tím, než sankce ze strany USA opět začnou platit.

Dnešní diskuse se podle něj proto točila kolem toho, jak jadernou dohodu s Íránem zachránit a nezničit při tom transatlantické vztahy. "A jak to udělat, aby sankční opatření ze strany USA a následná blokační reakce ze strany EU nevedla k eskalaci a obchodní válce," dodal náměstek.

Příští jednání ministrů zahraničí evropského bloku je naplánováno do Lucemburku na 25. června, jen několik dní před summitem EU. Na vrcholné unijní schůzce se premiéři a prezidenti evropských zemí diskusi o vztazích s USA nejspíš nevyhnou.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo EU (Evropská unie) Federica Mogherini Donald Trump

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy