OPCW bude moci určovat viníka chemických útoků, Rusko zuří a mluví o potápějící se lodi

Haag - Členské státy dnes schválily posílení pravomocí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Mezinárodní organizace se sídlem v Haagu bude moci označovat viníky chemických útoků. Zprávu přinesla agentura Reuters. Do listopadu 2017 určoval vinu za chemický útok společný výbor OSN a OPCW. Mandát tohoto výboru nebyl ale na základě ruského veta v Radě bezpečnosti OSN prodloužen.

OPCW dosud mohla informovat jen o tom, kdy a kde k útoku došlo, vinu za použití chemických zbraní ale nikomu připisovat nemohla. Pro návrh, který předložila Británie, hlasovalo 82 členských států, 24 jich bylo proti. Ke schválení změny pravomocí organizace byla potřebná dvoutřetinová většina.

Podporu měl britský text od počátku od tří desítek států včetně Spojených států i zemí Evropské unie, proti jeho přijetí se stavěly především Rusko, Sýrie či Írán, které tvrdily, že pravomoc určovat viníka naruší nezávislý charakter organizace.

Česko na setkání zastupoval náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek, jenž před hlasováním podpořil vytvoření mechanismu, který by OPCW umožnil identifikovat osoby odpovědné za použití chemických zbraní.

Podle britského vyslance při OPCW Petera Wilsona bude nyní moci organizace říct nejen to, "kdy byly chemické zbraně použity, ale také kým". "Zdrcující většina ve prospěch obnovení tabu vůči chemickým zbraním," napsal Wilson na twitteru.

"OPCW je Titanic, do kterého teče a který se začal potápět," reagoval náměstek ruského ministra průmyslu a obchodu Georgij Kalamanov. Podle něj je nyní zpochybněna budoucnost celé organizace. "Mnoho zemí, které hlasovaly proti opatření, začíná uvažovat o tom, jak bude organizace fungovat v budoucnu," řekl Kalamanov.

Británie se rozhodla navrhnout posílení pravomocí OPCW v souvislosti s nedávnými chemickými útoky v Sýrii, ale také s březnovým útokem na bývalého dvojitého britsko-ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v jihoanglickém Salisbury.

Související

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.

Více souvisejících

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Rusko Velká Británie Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy