Další odchod z EU? Nová země se bouří proti nadvládě byrokratů

Stockholm - Krátce po skončení letních prázdnin proběhnou ve Švédsku volby, které mají taktéž možnost zcela změnit dosavadní směřování EU. O hlasy tamních voličů totiž usilují krajně pravicoví Švédští demokraté, kteří veškerou svou kampaň soustřeďují zejména na problémy s nezvladatelnou migrací a rostoucí mírou kriminality, která kazí obraz tradičně bezpečné severské zemi. Svým způsobem lze říct, že v některých ohledech už mají své vítězství jasné, protože nejlépe reagují na problémy, jimž současné Švédsko čelí. Informoval o tom server Politico.eu.

Pokud jde o předvolební průzkumy a odhady výsledků voleb do švédského parlamentu Riksdag, tak veškeré diskuze se tentokrát netočí pouze ohledně toho, zda se liberálně konzervativní Umírněné straně podaří předstihnout krajně pravicové Švédské demokraty, kteří by se mohli teoreticky umístit na druhém místě po vzoru nizozemské Strany pro svobodu, nýbrž zda sociální demokraté ztratí své výsadní postavení, které se drží již od roku 1917. Tradiční bašta sociální demokracie reprezentované zavražděným premiérem Olofem Palme by se tak mohla přerodit do úplně nové éry svých moderních dějin.

To, že bude migrace ústředním tématem zářijových voleb, nepopírají ani zástupci tradičních švédských stran. Například generální tajemník Umírněné strany Gunnar Strömmer tvrdí, že se přistěhovalectví, zákon a pořádek nikdy neprobíraly v takovém měřítku, jako je tomu dnes. Ačkoliv lze očekávat, že i v případě, kdy se Švédští demokraté propracují k relativně přijatelnému výsledku, nehrozí scénář typu swexit, či nějaká postupná radikalizace tradičně rovnostářské severské země, rozhodně by se neměl současný vývoj podceňovat.

Švédsko je podobně jako zbytek Skandinávie založené na vícestranickém systému, kdy se o moc dělí několik politických subjektů, které mají možnost vytvářet koalice zastoupené několika stranami. I kdyby se krajní pravice nakrásně vyšplhala až na první místo, zbytek politického spektra by se proti nim spojil.

Aby bylo jasné, tak Švédsko rozhodně nestojí na kraji kolapsu. Ačkoliv se momentálně potýká s mírou kriminality, na níž nebylo nikdy v historii zvyklé, lze říci, že má situaci relativně pod kontrolou, pouze musí řešit něco, co bývalo ještě donedávna kuriózní. Navzdory nárůstu násilí v souvislosti s pouličními gangy, vyloučenými lokalitami a několika granátovými útoky tvrdí švédská policie, že se jedná pouze o zástupný problém, na němž se extremisté pouze snaží dostat na výsluní. 

No go zóny jsou mýtus!

Švédští policisté jsou obecně zajedno v tom, že sice došlo ke zvýšení kriminality, ale že se jedná pouze o mírný nárůst. Naprosto odmítají veškerá tvrzení o no go zónách, s nimiž přišel kromě extremistů a populistů i americký prezident Donald Trump, který na svém twitterovém účtu přímo démonizoval noční život ve švédských městech. "Žádné no go zóny u nás neexistují!," řekl policejní komisař Anders Thornberg.

Za pravdu těmto prohlášením dávají i statistická data. Podle Národní rady pro prevenci kriminality z roku 2017 se zvýšily veřejné obavy ze stoupající míry zločinnosti, ale pouze částečně. V roce 2006 uvedlo pouze 29 % respondentů, že nepovažuje Švédsko za bezpečnou zemi. V roce 2017 bylo ve Švédsku zavražděno celkem 113 lidí, v roce 2016 jich bylo 106 a v roce 2015 112. Situaci mají bezpečnostní složky tedy pod kontrolou.

Tato fakta je vzhledem k blížícím se volbám, které se ponesou v duchu témat migrace a bezpečnosti, neustále připomínat. Ač Švédští demokraté mají velmi malé šance uspět v tom smyslu, že by se podíleli na vládě, případně realizovali svůj politický program, jehož součástí je i téma swexitu, tedy vystoupení Švédska z EU, tak jejich silná pozice v zářijových volbách může posílit pozici německé krajní pravice a italské vlády složené z Ligy Severu a Hnutí pěti hvězd.

Související

Více souvisejících

Švédsko extremismus Imigranti z Afriky a Blízkého Východu uprchlíci

Aktuálně se děje

před 29 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy