Španělská vláda s nožem na krku. Podaří se jí prosazovat zelenou politiku a zároveň si neznepřátelit odbory?

Madrid - Po španělské vládní krizi, která stála politickou kariéru konzervativního premiéra Mariana Rajoye, jehož ve funkci vystřídal socialista Pedro Sanchez. Jakým směrem se ale bude ubírat Španělsko, pokud jde o témata, která se dříve upozaďovala? Objevují se spekulace, že se Sanchez bude snažit hledat kompromisy v environmentální politice, kde se na jednu stranu bude snažit chránit životní prostředí, aniž by tím ale poškodil tradiční španělskou kulturu. Informoval o tom server Politico.eu.

Problémy, jimž bude například v omezování těžby uhlí, čelit nová španělská vláda spočívají v tom, že se nemůže opřít o dostatečnou podporu v Kongresu poslanců. Menšinové vlády jsou obecně víc odkázány na kompromisy a programové průniky s opozicí a nemohou vždy realizovat svůj volební program. Ačkoliv si tedy socialisté vytýčily cíl prosazovat zelenou politiku, zřejmě jej nedokáží prosadit.

Uhlí je však z hlediska španělského průmyslu a ekonomiky marginálním odvětvím. Počet lidí zaměstnaných v jeho těžbě klesl z 13 tisíc v roce 1994 na pouhé 2 tisíce. Rozmach zažívá pouze v některých společenstvích Asturii, Aragonu a Kastilii a Leónu, ale s negativními dopady na životní prostředí, na což už poukazuje španělská ministryně životního prostředí Teresa Riberová. Na tématu omezování těžby uhlí chce vyhrávat sérií voleb, která Španěle čeká v nadcházejících letech. Je však ale pravděpodobné, že tvrdě narazí.

"Strana, která chce takhle radikálně měnit energetickou politiku v našem regionu, si sama nad sebou podepisuje rozsudek smrti. Voliči to prostě nechtějí.," řekl José Luis Alperi, ředitel SOMA, sdružení asturských odborových svazů. V Asturii žije pevné voličské jádro socialistické strany, a tudíž by případná volební ztráta mohla výrazně zamávat s rozložením politických sil ve španělském parlamentu.

S Bruselem v zádech. Tři klíčové lhůty

Problematické prosazování zelené politiky spočívající v omezení těžby uhlí a jeho následném využití v tepelných elektrárnách však není jenom otázkou plnění politického programu, nýbrž i závazků z EU. Do konce tohoto roku by mělo být uzavřeno minimálně 26 neefektivních uhelných dolů. V případě, že tak nebude učiněno, budou muset Španělé vrátit 2,1 miliard euro, které dostali v rámci průmyslových dotací. Zároveň musí do roku 2020 španělský energetický průmysl, který vyrábí elektřinu spalováním uhlí, biomasy a rašeliny splnit podmínky nové emisní směrnice EU.

Dále bude muset Španělsko představit svůj národní energetický a klimatický program, a to do konce tohoto roku. Jedná se o podmínky dosažení cílů společné evropské klimatické a energetické politiky, jichž má být dosaženo nejpozději do roku 2030. Všechna tato těžká rozhodnutí momentálně leží v rukou socialistů a sesazený španělský premiér Mariano Rajoy pouze z povzdálí sleduje, jak se s nimi vypořádají.

Španělský energetický průmysl projevil ochotu omezit, případně úplně uzavřít výrobu tepelné elektřiny. Předchozí konzervativní vláda Mariana Rajoye však tyto tendence nepodpořila a prosadila zákon, který dává ministerstvům pravomoc tento proces zastavit. Nová socialistická vláda se teď snaží přesvědčit odbory, že se ukončení těžby uhlí a uzavření tepelných elektráren nijak nedotkne práv zaměstnanců, a že prosazování zelené politiky neprohloubí už tak dost vysokou míru nezaměstnanosti, která Španělsko trápí.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Ekologie uhlí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy