Madrid - Po španělské vládní krizi, která stála politickou kariéru konzervativního premiéra Mariana Rajoye, jehož ve funkci vystřídal socialista Pedro Sanchez. Jakým směrem se ale bude ubírat Španělsko, pokud jde o témata, která se dříve upozaďovala? Objevují se spekulace, že se Sanchez bude snažit hledat kompromisy v environmentální politice, kde se na jednu stranu bude snažit chránit životní prostředí, aniž by tím ale poškodil tradiční španělskou kulturu. Informoval o tom server Politico.eu.
Problémy, jimž bude například v omezování těžby uhlí, čelit nová španělská vláda spočívají v tom, že se nemůže opřít o dostatečnou podporu v Kongresu poslanců. Menšinové vlády jsou obecně víc odkázány na kompromisy a programové průniky s opozicí a nemohou vždy realizovat svůj volební program. Ačkoliv si tedy socialisté vytýčily cíl prosazovat zelenou politiku, zřejmě jej nedokáží prosadit.
Uhlí je však z hlediska španělského průmyslu a ekonomiky marginálním odvětvím. Počet lidí zaměstnaných v jeho těžbě klesl z 13 tisíc v roce 1994 na pouhé 2 tisíce. Rozmach zažívá pouze v některých společenstvích Asturii, Aragonu a Kastilii a Leónu, ale s negativními dopady na životní prostředí, na což už poukazuje španělská ministryně životního prostředí Teresa Riberová. Na tématu omezování těžby uhlí chce vyhrávat sérií voleb, která Španěle čeká v nadcházejících letech. Je však ale pravděpodobné, že tvrdě narazí.
"Strana, která chce takhle radikálně měnit energetickou politiku v našem regionu, si sama nad sebou podepisuje rozsudek smrti. Voliči to prostě nechtějí.," řekl José Luis Alperi, ředitel SOMA, sdružení asturských odborových svazů. V Asturii žije pevné voličské jádro socialistické strany, a tudíž by případná volební ztráta mohla výrazně zamávat s rozložením politických sil ve španělském parlamentu.
S Bruselem v zádech. Tři klíčové lhůtyProblematické prosazování zelené politiky spočívající v omezení těžby uhlí a jeho následném využití v tepelných elektrárnách však není jenom otázkou plnění politického programu, nýbrž i závazků z EU. Do konce tohoto roku by mělo být uzavřeno minimálně 26 neefektivních uhelných dolů. V případě, že tak nebude učiněno, budou muset Španělé vrátit 2,1 miliard euro, které dostali v rámci průmyslových dotací. Zároveň musí do roku 2020 španělský energetický průmysl, který vyrábí elektřinu spalováním uhlí, biomasy a rašeliny splnit podmínky nové emisní směrnice EU.
Dále bude muset Španělsko představit svůj národní energetický a klimatický program, a to do konce tohoto roku. Jedná se o podmínky dosažení cílů společné evropské klimatické a energetické politiky, jichž má být dosaženo nejpozději do roku 2030. Všechna tato těžká rozhodnutí momentálně leží v rukou socialistů a sesazený španělský premiér Mariano Rajoy pouze z povzdálí sleduje, jak se s nimi vypořádají.
Španělský energetický průmysl projevil ochotu omezit, případně úplně uzavřít výrobu tepelné elektřiny. Předchozí konzervativní vláda Mariana Rajoye však tyto tendence nepodpořila a prosadila zákon, který dává ministerstvům pravomoc tento proces zastavit. Nová socialistická vláda se teď snaží přesvědčit odbory, že se ukončení těžby uhlí a uzavření tepelných elektráren nijak nedotkne práv zaměstnanců, a že prosazování zelené politiky neprohloubí už tak dost vysokou míru nezaměstnanosti, která Španělsko trápí.
Související
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák