Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko se dohodly, že si rozdělí 255 migrantů, kteří byli v posledních dnech zachráněni ve Středozemním moři. Většina z nich, 141, je na lodi Aquarius, která je minulý týden v pátek vzala na palubu u libyjských břehů.

Vláda Malty dnes oznámila, že loď bude moci zakotvit v maltských přístavech. Malta zároveň informovala, že k jejím břehům bylo v pondělí dopraveno dalších 114 běženců. Šedesát z nich má být přerozděleno mezi další státy EU. Z celkových 255 osob má 60 přijmout Španělsko a stejný počet Francie. Německé ministerstvo vnitra oznámilo, že je ochotno přijmout až 50 migrantů. Portugalská vláda jich plánuje převzít 30.

Loď Aquarius, kterou provozují humanitární organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), čeká na povolení k zakotvení od minulého pátku, kdy u libyjských břehů vzala na palubu 141 migrantů. Polovinu z nich tvoří děti. 

Malta bude podle agentury Reuters fungovat jako logistická základna a všech předpokládaných 141 migrantů na palubě bude rozděleno mezi Francii, Německo, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko. "Malta učiní ústupek a umožní té lodi vplout do svých přístavů, ačkoli není ze zákona povinna to udělat," oznámila dnes maltská vláda. 

Malta zároveň informovala, že k jejím břehům bylo v pondělí dopraveno dalších 114 běženců. 60 z nich má být přerozděleno mezi další státy EU. Podle zdrojů deníku El País se na rozdělení migrantů dohodla šestice zemí, přičemž z obou skupin má 60 lidí přijmout Španělsko. Portugalská vláda oznámila, že přijme dohromady 30 migrantů z lodi Aquarius a dalších plavidel, která se teď nacházejí u Malty.

Místo k zakotvení dnes Aquariusu na twitteru nabídl také premiér Katalánska Quim Torra. Navrhl katalánské přístavy Palamós, Vilanova nebo Sant Carles de la Ràpita. 

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos dnes uvedl, že Evropská unie potřebuje najít dlouhodobé řešení migrační otázky. "Nemůžeme se spoléhat na náhodné domluvy, potřebujeme udržitelná řešení. Nejde o zodpovědnost jednoho členského státu nebo malého počtu, ale Evropské unie jako celku," prohlásil.

Související

Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Španělsko Katalánsko portugalsko SOS Méditerranée (neziskovka) malta

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy