Jak potopit italskou vládu? Pět úhlavních bodů, s nimiž se bude muset vypořádat

Řím - Nová italská vláda skládající se z protestního a populistického Hnutí pěti hvězd a krajně pravicové Ligy Severu je oprávněným důvodem obav ze strany nejednoho evropského politika. Zpočátku se objevovaly teorie, že se příliš dlouho neudrží. Ty se ale zatím nenaplnily. Vláda Ligy a M5S si drží popularitu u italských voličů, z nichž 60 % deklarovalo, že jí věří. Problémem se jí ale mohou stát důležitá politická rozhodnutí, která jí buď upevní, anebo zničí. Informoval o tom server Politico.eu.

Předseda Ligy Severu Matteo Salvini a italský ministr vnitra poznamenal v deníku La Repubblica, že pokud se podaří vládě přežít, pak bude pokračovat ve své dosavadní politice. Tím, s čím se bude muset Řím vypořádat, je pět základních politických otázek:

1. Ekonomika a rozpočet

Státní rozpočet, o němž se bude hlasovat v polovině října, by se mohl stát jedním z hlavních problémů, který způsobí spory mezi oběma koaličními partnery vzhledem k jejich předvolebním slibům. Ty by totiž stály italský státní rozpočet 65-125 miliard euro, což by ale pro ekonomiku země, která má hned po Řecku největší státní dluh, nebylo zrovna nejlepší. Navíc je třeba připomenout některá populistická gesta, jejichž naplnění je ale mnohdy nerealizovatelné. Například snížit daně a zároveň zvýšit důchody se samo sebou poněkud vylučuje. Ratingová agentura Moody se k tomu vyjádřila tak, že se jedná pouze o snahu přilákat voliče na nerealizovatelné věci.

Do příštího měsíce by měla Moody a další ratingové agentura také oznámit, zda je plánovaný státní rozpočet v souladu s postavením Itálie u zahraničních investorů. U pomalu se rozvíjející ekonomiky by další zadlužování mohlo vést k tomu, že by Evropská centrální banka začala pomalu omezovat nákup italských dluhopisů. Italský ministr financí Giovanni Tria má stejný názor a slíbil, že Itálie bude plnit své závazky vůči rozpočtu EU, tedy že plánovaný schodek státního rozpočtu nepřekročí 3 % hrubého domácího produktu. S tím však zásadně nesouhlasí Salvini, podle něhož by neměla Itálie skákat, jak EU píská. Právě hlasování o státním rozpočtu by mohlo vést k vládní krizi, respektive neschopnosti další spolupráce mezi Ligou a Hnutím pěti hvězd.

2. Dopravní infrastruktura

Dalším tématem, které pravděpodobně povede k politickým roztržkám mezi Hnutím pěti hvězd a Ligou Severu je dopravní infrastruktura. Velký podíl na tom má pád mostu v Janově, který si vyžádal 39 lidských životů. Tragédie bude velkým problémem pro Hnutí pěti hvězd, které plánovalo jiný způsob údržby mostu, než jeho koaliční partner. Hnutí pěti hvězd také odmítá výstavbu vysokorychlostního železničního spojení mezi Turínem a francouzským Lyonem, což ale znamená plýtvání veřejnými financemi a hlavně znečišťování životního prostředí.

3. Ocelový průmysl

Dalším problémem, jemuž bude muset čelit zejména Hnutí pěti hvězd, je ocelová továrna v Tarantu, největší výrobce oceli v Evropě, který spadá pod firmu Ilva, jejíž činnost je ale od roku 2015 pod státním dozorem kvůli ekologickým dopadům. Například v květnu se podařilo společnosti ArcelorMittal odkoupit část akcie společnosti Ilva pod státní taktovkou. S prodejem akcií Ilva však nesouhlasí předseda Hnutí pět hvězd a italský ministr pro místní rozvoj Luigi Di Maio, podle se jednalo o nezákonný postup. Sám Di Maio se však netají ambicemi na postupné omezování ocelových továren kvůli vlivům na životní prostředí. V takovém případě by ale mohlo přijít o práci přes 14 tisíc lidí, což by pro Itálie s vysokou mírou nezaměstnanosti nebylo zrovna nejlepší. Země by se tak vystavila riziku velké recese.

4. Nezapomínejme na Silvia Berlusconniho

V posledních týdnech byly zaznamenány politické roztržky mezi Matteam Salvinim a bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim, jehož strana Vzhůru, Itálie byla po celých dvacet let partnerem Ligy, a to i v březnových parlamentních volbách. Obě strany ovládají šest italských regionů a několik obcí. Spor se točí okolo jmenování prokremelského a euroskeptického Marcella Foa do čela veřejnoprávní televize Rai ze strany Salviniho. S tím se však neztotožňuje Berlusconni, kterému se podařilo tomu prostřednictvím parlamentní komise zamezit. Jedním z důvodů tohoto kroku byla také nedostatečná konzultace jmenování Foa ředitelem Rai.

5. Návrat staré gardy k moci

Brzy se vrátíme zpátky. V září a říjnu nás čeká pěkná podívaná!," napsal bývalý italský premiér Matteo Renzi na svém facebookovém profilu. Renzi totiž doufá, že by se díky vyšetřování nekalé manipulace s veřejnými penězi ze strany Ligy mohlo podařit potopit vládní spolupráci s populistickým Hnutím pěti hvězd. Zakladatel italské krajní pravice Umberto Bossi byl například v červenci 2017 odsouzen za odklánění sta tisíce euro z veřejných rozpočtů v letech 2008-2010. Lize byla z tohoto důvodu uložená povinnost vrátit přibližně 49 milionů euro jako odškodnění vůči státu.

Jediné, co by tomuto scénáři mohlo zabránit, je fakt, že je Renzi jedním z nejméně populárních politiků. Když za své vlády ukázal neschopnost plnit politický program, rozhodl se uspořádat referendum o změně ústavy, která by oslabila moc Senátu, který má v Itálii téměř stejné postavení jako Poslanecká sněmovna. Ústavní novelu ale v prosinci 2016 odmítla většina Italů.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Liga Severu (Itálie) Hnutí pěti hvězd Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy