Řím - Nová italská vláda skládající se z protestního a populistického Hnutí pěti hvězd a krajně pravicové Ligy Severu je oprávněným důvodem obav ze strany nejednoho evropského politika. Zpočátku se objevovaly teorie, že se příliš dlouho neudrží. Ty se ale zatím nenaplnily. Vláda Ligy a M5S si drží popularitu u italských voličů, z nichž 60 % deklarovalo, že jí věří. Problémem se jí ale mohou stát důležitá politická rozhodnutí, která jí buď upevní, anebo zničí. Informoval o tom server Politico.eu.
Předseda Ligy Severu Matteo Salvini a italský ministr vnitra poznamenal v deníku La Repubblica, že pokud se podaří vládě přežít, pak bude pokračovat ve své dosavadní politice. Tím, s čím se bude muset Řím vypořádat, je pět základních politických otázek:
1. Ekonomika a rozpočet
Státní rozpočet, o němž se bude hlasovat v polovině října, by se mohl stát jedním z hlavních problémů, který způsobí spory mezi oběma koaličními partnery vzhledem k jejich předvolebním slibům. Ty by totiž stály italský státní rozpočet 65-125 miliard euro, což by ale pro ekonomiku země, která má hned po Řecku největší státní dluh, nebylo zrovna nejlepší. Navíc je třeba připomenout některá populistická gesta, jejichž naplnění je ale mnohdy nerealizovatelné. Například snížit daně a zároveň zvýšit důchody se samo sebou poněkud vylučuje. Ratingová agentura Moody se k tomu vyjádřila tak, že se jedná pouze o snahu přilákat voliče na nerealizovatelné věci.
Do příštího měsíce by měla Moody a další ratingové agentura také oznámit, zda je plánovaný státní rozpočet v souladu s postavením Itálie u zahraničních investorů. U pomalu se rozvíjející ekonomiky by další zadlužování mohlo vést k tomu, že by Evropská centrální banka začala pomalu omezovat nákup italských dluhopisů. Italský ministr financí Giovanni Tria má stejný názor a slíbil, že Itálie bude plnit své závazky vůči rozpočtu EU, tedy že plánovaný schodek státního rozpočtu nepřekročí 3 % hrubého domácího produktu. S tím však zásadně nesouhlasí Salvini, podle něhož by neměla Itálie skákat, jak EU píská. Právě hlasování o státním rozpočtu by mohlo vést k vládní krizi, respektive neschopnosti další spolupráce mezi Ligou a Hnutím pěti hvězd.
2. Dopravní infrastruktura
Dalším tématem, které pravděpodobně povede k politickým roztržkám mezi Hnutím pěti hvězd a Ligou Severu je dopravní infrastruktura. Velký podíl na tom má pád mostu v Janově, který si vyžádal 39 lidských životů. Tragédie bude velkým problémem pro Hnutí pěti hvězd, které plánovalo jiný způsob údržby mostu, než jeho koaliční partner. Hnutí pěti hvězd také odmítá výstavbu vysokorychlostního železničního spojení mezi Turínem a francouzským Lyonem, což ale znamená plýtvání veřejnými financemi a hlavně znečišťování životního prostředí.
3. Ocelový průmysl
Dalším problémem, jemuž bude muset čelit zejména Hnutí pěti hvězd, je ocelová továrna v Tarantu, největší výrobce oceli v Evropě, který spadá pod firmu Ilva, jejíž činnost je ale od roku 2015 pod státním dozorem kvůli ekologickým dopadům. Například v květnu se podařilo společnosti ArcelorMittal odkoupit část akcie společnosti Ilva pod státní taktovkou. S prodejem akcií Ilva však nesouhlasí předseda Hnutí pět hvězd a italský ministr pro místní rozvoj Luigi Di Maio, podle se jednalo o nezákonný postup. Sám Di Maio se však netají ambicemi na postupné omezování ocelových továren kvůli vlivům na životní prostředí. V takovém případě by ale mohlo přijít o práci přes 14 tisíc lidí, což by pro Itálie s vysokou mírou nezaměstnanosti nebylo zrovna nejlepší. Země by se tak vystavila riziku velké recese.
4. Nezapomínejme na Silvia Berlusconniho
V posledních týdnech byly zaznamenány politické roztržky mezi Matteam Salvinim a bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim, jehož strana Vzhůru, Itálie byla po celých dvacet let partnerem Ligy, a to i v březnových parlamentních volbách. Obě strany ovládají šest italských regionů a několik obcí. Spor se točí okolo jmenování prokremelského a euroskeptického Marcella Foa do čela veřejnoprávní televize Rai ze strany Salviniho. S tím se však neztotožňuje Berlusconni, kterému se podařilo tomu prostřednictvím parlamentní komise zamezit. Jedním z důvodů tohoto kroku byla také nedostatečná konzultace jmenování Foa ředitelem Rai.
5. Návrat staré gardy k moci
Brzy se vrátíme zpátky. V září a říjnu nás čeká pěkná podívaná!," napsal bývalý italský premiér Matteo Renzi na svém facebookovém profilu. Renzi totiž doufá, že by se díky vyšetřování nekalé manipulace s veřejnými penězi ze strany Ligy mohlo podařit potopit vládní spolupráci s populistickým Hnutím pěti hvězd. Zakladatel italské krajní pravice Umberto Bossi byl například v červenci 2017 odsouzen za odklánění sta tisíce euro z veřejných rozpočtů v letech 2008-2010. Lize byla z tohoto důvodu uložená povinnost vrátit přibližně 49 milionů euro jako odškodnění vůči státu.
Jediné, co by tomuto scénáři mohlo zabránit, je fakt, že je Renzi jedním z nejméně populárních politiků. Když za své vlády ukázal neschopnost plnit politický program, rozhodl se uspořádat referendum o změně ústavy, která by oslabila moc Senátu, který má v Itálii téměř stejné postavení jako Poslanecká sněmovna. Ústavní novelu ale v prosinci 2016 odmítla většina Italů.
Související
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?
Itálie , Liga Severu (Itálie) , Hnutí pěti hvězd , Matteo Salvini (Liga severu)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 50 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák