Jak přežít na širém moři? Tyto rady vám mohou v nouzi zachránit život

Záhřeb - Britská žena jako zázrakem přežila celých deset hodin na širém moři poté, co spadla z výletní lodě cca 60 mil od chorvatského pobřeží. Ihned po její záchraně se začaly šířit spekulace, jak přežila, a co by mohlo případně pomoci i nám, kdybychom se dostali do stejné situace. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC

Faktorů, které hrály ve prospěch přeživší Britky Kay Longstaffově, je několik a dalo by se říci, že se jednalo o pouhé štěstí v neštěstí. Instruktor pro přežití v otevřeném moři Simon Jinks řekl, že se Longstaffová po pádu z lodi ponořila naštěstí jenom tři až čtyři metry pod vodu, a tudíž se nedostala pod ní. V takovém případě by jí mohl vsát motor.

Další skutečností hrající v její prospěch bylo chování moře. "V blízkosti výletních lodí se totiž tvoří vlny, které vás mohou buď táhnout směrem k ní, anebo od ní. To, jakým směrem se v případě nehody budete ubírat záleží nejen na rychlosti plutí, ale i na štěstí," vysvětlil Jinks a připomněl, že Longstaffovou pravděpodobně také odvál vítr. 

"Jestli existuje ještě něco, čemu by Longstaffová mohla děkovat jedině Bohu, pak je to teplota vody, která byla 28-29 stupňů Celsia, což je o trochu více, než má bazén. Jak dlouho člověk přežije ve vodě závisí na její teplotě. Pokud má 5 stupňů Celsia, tak pouze jednu hodinu. V případě 10 dvě hodiny a v případě 15 už šest. Je-li voda teplejší, než 20 stupňů, pak v ní člověk může přežít i celý den," vysvětlil profesor Mike Tipton, odborník na přežití v extrémních podmínkách. 

Odborníci se shodují, že pro lidský organismus může být dlouhodobý pobyt ve studené vodě šok, který vyvolá ztrátu dýchacích schopností. Náhlý pokles teploty těla způsobí únavu a dezorientaci. V takovém případě může člověk omdlít, ponořit se pod hladinu, a utopit se. "Kdyby spadla do moře v blízkosti Británie, dostala by se do vody s teplotou v rozmezí 12-15 stupňů, a tudíž by nemusela přežít," řekl Tipton.

Snažte se plavat

V případě, že se dostanete do situace, kdy se ocitnete na širém moři, rozhodně byste neměli zůstat na místě a šlapat vodu. To vám poví každý zkušený námořník a i se o tom dočtete v poradci Personal Survival Techniques vydávaného irským rybářům. Tím, že budete plavat, výrazně zpomalíte proces ochlazení organismu. Dobré je také dopřát svému tělu patřičný odpočinek. Toho dosáhnete tím, že se položíte na hladinu a necháte nadnášet. Pozor si musíte dát samozřejmě na to, abyste neusnuli. Nedoporučuje se ale ležet na rozbouřeném moři, kdy hrozí, že byste se mohli napít slané vody, což ve vás vyvolá pocit žízně. 

O tom, zda přežijete v otevřeném moři, rozhodne také to, co máte na sobě. Čím víc jste těžcí, tím hůře se vám bude plavat. Ne nadarmo vám v letadle pravidelně říkají letušky, abyste si v případě nouzového přistání na vodě zuli boty. Nacházíte-li se ve studené vodě, pak ale sundavat ze sebe svršky oblečení patrně nemá smysl, protože to budete mít rychle za sebou, nepřijede-li do hodiny záchrana. Dobré je se snažit také hledat nějaký předmět, na němž byste mohli plout, což ale v případě Longstaffové nepřicházelo v úvahu. Jistě si dobře vzpomenete na závěrečnou scénu ve filmu Titanic.

Poslední radou, jak zdolat takové situace, je samozřejmě aktivní hledání pomoci. Vzhledem k tomu, že se Longstaffová nalézala v jaderském moři, mohla si jí spíše všimnout nějaká loď. Horší by bylo, kdyby se jí něco takového stalo v Atlantiku, nebo ještě hůř Pacifiku. 

Související

Více souvisejících

Moře lodě, jachty, plavidla utonutí

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 39 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

Velké drama při GP Emilia Romagna! Verstappen se spasil na cílové čáře před „stíhačkou“ Norissem

Jestliže se do tří čtvrti zdálo, že první evropský závod bude svým způsobem zavedeným pořádkem, vše naprosto vystřídal strhující finiš, ve kterém Lando Norris sahal po druhém vítězství v řadě. Nakonec mu mohl být útěchou titul Pilot dne.

Zdroj: Robert Pavelka

Další zprávy