Itálie nepoleví v tvrdém přístupu k migraci. Výhrůžky nikam nevedou, ohradil se Brusel

Řím/Brusel - Itálie hodlá vytrvat v nekompromisním přístupu v otázce migrace i na dnešní schůzce vysokých představitelů několika zemí EU. Italský vicepremiér Luigi di Maio dnes zopakoval, že 150 migrantům z lodi Diciotti vláda nedovolí se vylodit, pokud jim s nimi EU nepomůže. Italský premiér Guiseppe Conte v té souvislosti uvedl, že EU nedostála svým základním hodnotám - solidaritě a odpovědnosti, chová se pokrytecky a Itálie z toho vyvodí důsledky

Di Maio už ve čtvrtek pohrozil zastavením italských příspěvků do unijního rozpočtu, pokud Brusel Itálii s migranty z lodi Diciotti nepomůže. Mluvčí Evropské komise (EK) Alexander Winterstein na to dnes reagoval slovy, že "výhrůžky nikam nevedou". 

Podle mluvčí Evropské komise (EK) Tove Ernstové nebyla dnešní schůzka svolána kvůli dané kauze, ale obecně k problému migrace. Zúčastnili se jí zástupci Malty, Itálie, Španělska, Řecka, Lucemburska, Belgie, Německa, Francie, Irska a Nizozemska, napsala agentura Reuters. Belgie a Maďarsko informovaly, že žádné běžence z lodi Diciotti nepřijmou.

Na lodi je asi 150 migrantů, podle agentury ANSA je většina z nich z Eritreje. Migranti dnes ráno začali držet hladovku, ale odpoledne s ní skončili. Italský ministr vnitra Matteo Salvini ke zprávě o hladovce na twitteru uvedl, že "v Itálii žije pět milionů lidí v absolutní chudobě (z toho 1,2 milionu dětí)".

"Itálie zachránila už statisíce životů během několika předchozích let a ostatní země EU to neuznávají. Po pěkných slovech o solidaritě žádáme konkrétní činy," uvedl dnes italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi s odkazem na masový příliv migrantů z Afriky do Itálie přes Středozemní moře v posledních letech.

Už v červnu a v červenci pomohly některé země Itálii a také Maltě s migranty, kteří se vylodili v jejich přístavech. Nyní ale italská vláda povolila lodi v přístavu zakotvit, ale vylodit dovolila jen třem desítkám nezletilých a předtím asi 13 vážně nemocným.

Salvini tento týden obvinil pětici zemí EU (Irsko, Německo, Malta, Portugalsko a Španělsko), že nesplnily svůj slib a nepřevzali část ze 450 migrantů, kteří se vylodili 16. července v sicilském přístavu Pozzallo a které slíbili převzít. Podle Salviniho svůj slib splnila dosud pouze Francie.

Tvrdý Salviniho přístup k migraci ale přináší body jeho politické straně Liga, kterou by podle nynějších průzkumů volilo kolem 30 procent voličů, uvedl dnes server Euroactiv. V březnových volbách přitom tato strana získala 17,3 procenta hlasů.

Kvůli migrantům na lodi Diciotti zahájil tento týden prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio vyšetřování kvůli podezření z únosu, zatím proti "neznámému pachateli". "Vyšetřují, zda ti, kteří se ilegálně dostali na loď, byli uneseni," komentoval vyšetřování Salvini.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Matteo Salvini (Liga severu) Itálie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy