Dublin - Irský premiér Leo Varadkar, který se mimo jiné také otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, což by v dříve přísné katolické zemi bylo naprosto nemyslitelné, přijal návštěvu papeže Františka. Oba se při této příležitosti vyslovili pro vznik nového vztahu mezi církví a státem. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Ačkoliv se Irsko po úspěšných ústavních referendech o legalizaci stejnopohlavních sňatků a zrušení zákazu potratů jeví jako otevřená země, katolické tradice v něm zřejmě stále přetrvávají. Ač si je společnost vědomá chyb z dřívější doby, náboženství se úplně zříci nechce. Na druhou stranu je třeba připomínat, že zdejší katolická církev ztratila podporu zdejších lidí kvůli sexuálním skandálům kněží, nuceným adopcím a vykořisťováním "padlých" žen v azylových domech Máří Magdelny.
Právě na toto téma mluvil Varadkar s papežem Františkem. Předmětem jejich rozhovoru byla myšlenka moderní země založené na úzkých vazbách mezi státem a církví, přičemž zůstane zachován princip sekulárního státu nevázajícího se na náboženství. Pro její realizaci je zapotřebí přiznat si chyby z minulých let.
"Musím přijmout odpovědnost za pohlavní zneužívání dětí a mládeže ze strany duchovních. Nezájem církevních představitelů, včetně biskupů a kněží, zabývat se tím, vyvolává patřičné rozhořčení, a vrhá špatné světlo na katolickou církev. Za sebe musím konstatovat, že to dokáži pochopit, a že mi je hanba," řekl papež František.
Varadkar během setkání s papežem Františkem mluvil nejen o té nejčernější historii katolické církve, ale i o selhání státu a vlastně celé společnosti v dřívějších dobách. Za zmínku stojí nejen sexuální skandály kněžích, ale i prádelny Máři Magdaleny pro "padlé" ženy a nelegální adopce. Nejednalo se bohužel jenom o dílo církví, ale i samotného státu. Však mnoho dívek bylo do církevních zařízeních pro nepohodlné posláno z rozhodnutí státní správy. Nejedná se ale pouze o příběhy z Irska, nýbrž i z Velké Británie, Německa a USA. Nejaktuálnější případ pochází z Pensylvánie. "Rány jsou stále otevřené a naší povinností je udělat maximum, aby se dostalo pochopení a hlavně spravedlnosti všem obětem a přeživším," dodal irský premiér
"Irsko 21. století je úplně jiné, než bylo v minulosti. Je multikulturní, různorodé, méně religiozní a hlavně očištěné od zastaralé legislativy. Společnost už pochopila, že manželství nemusí vždy nutně znamenat jedinou správnou formu soužití, a že ženy mají mít právo rozhodovat o svém těle. Také se ukázalo, že existuje víc forem uspořádání rodiny, než těch tradičních, a že dětem dokáží dát dobré dětství i osamělí rodiče, homosexuální páry, prarodiče apod.," řekl Varadkar.
Náboženství patří do veřejného životaKrátká návštěva papeže Františka v Irsku se nesla hlavně v duchu zachování určitých tradic. Poté, co budou definitivně vyřešeny a hlavně odsouzeny veškeré chyba spjaté s katolickou církví, může se náboženství opět vrátit do veřejného života. Nejedná se ale o jeho opětovné zneužívání pro politické účely. Stát a církve budou spolupracovat, aniž by byly porušeny zásady sekularismu. Religiozita dokáže lidi spojovat.
Papež byl během slavnostního ceremoniálu přivítán hlavně politickými a církevními představiteli. Pětiletá dcera irského ministra zahraničí Simona Coveneyho mu při této příležitosti předala také květiny. V příštích dvou dnech se s papežem setká spousta členů a příznivců katolické církve, kteří se s ním chtějí nejen vidět, ale i jej zároveň vyzvat, aby řešil vnitřní problémy této instituce. Mnozí z nich mají obavy, že se náboženství úplně vytratí z veřejného života, což by ale nechtěli. Aby si však katolická církev opět získala svou morální autoritu, musí přijmout zodpovědnost za své činy.
Související
Irsko zveřejnilo výsledky vyšetřování: Na stovkách škol se odehrály tisíce případů zneužívání
Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina
irsko , Vatikán , Papež František , římskokatolická církev , Leo Varadkar
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek