Zmizí církev z očí veřejnosti? Irský gay premiér a papež řeší ožehavou otázku

Dublin - Irský premiér Leo Varadkar, který se mimo jiné také otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, což by v dříve přísné katolické zemi bylo naprosto nemyslitelné, přijal návštěvu papeže Františka. Oba se při této příležitosti vyslovili pro vznik nového vztahu mezi církví a státem. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Ačkoliv se Irsko po úspěšných ústavních referendech o legalizaci stejnopohlavních sňatků a zrušení zákazu potratů jeví jako otevřená země, katolické tradice v něm zřejmě stále přetrvávají. Ač si je společnost vědomá chyb z dřívější doby, náboženství se úplně zříci nechce. Na druhou stranu je třeba připomínat, že zdejší katolická církev ztratila podporu zdejších lidí kvůli sexuálním skandálům kněží, nuceným adopcím a vykořisťováním "padlých" žen v azylových domech Máří Magdelny.

Právě na toto téma mluvil Varadkar s papežem Františkem. Předmětem jejich rozhovoru byla myšlenka moderní země založené na úzkých vazbách mezi státem a církví, přičemž zůstane zachován princip sekulárního státu nevázajícího se na náboženství. Pro její realizaci je zapotřebí přiznat si chyby z minulých let.

"Musím přijmout odpovědnost za pohlavní zneužívání dětí a mládeže ze strany duchovních. Nezájem církevních představitelů, včetně biskupů a kněží, zabývat se tím, vyvolává patřičné rozhořčení, a vrhá špatné světlo na katolickou církev. Za sebe musím konstatovat, že to dokáži pochopit, a že mi je hanba," řekl papež František. 

Varadkar během setkání s papežem Františkem mluvil nejen o té nejčernější historii katolické církve, ale i o selhání státu a vlastně celé společnosti v dřívějších dobách. Za zmínku stojí nejen sexuální skandály kněžích, ale i prádelny Máři Magdaleny pro "padlé" ženy a nelegální adopce. Nejednalo se bohužel jenom o dílo církví, ale i samotného státu. Však mnoho dívek bylo do církevních zařízeních pro nepohodlné posláno z rozhodnutí státní správy. Nejedná se ale pouze o příběhy z Irska, nýbrž i z Velké Británie, Německa a USA. Nejaktuálnější případ pochází z Pensylvánie. "Rány jsou stále otevřené a naší povinností je udělat maximum, aby se dostalo pochopení a hlavně spravedlnosti všem obětem a přeživším," dodal irský premiér

"Irsko 21. století je úplně jiné, než bylo v minulosti. Je multikulturní, různorodé, méně religiozní a hlavně očištěné od zastaralé legislativy. Společnost už pochopila, že manželství nemusí vždy nutně znamenat jedinou správnou formu soužití, a že ženy mají mít právo rozhodovat o svém těle. Také se ukázalo, že existuje víc forem uspořádání rodiny, než těch tradičních, a že dětem dokáží dát dobré dětství i osamělí rodiče, homosexuální páry, prarodiče apod.," řekl Varadkar.

Náboženství patří do veřejného života

Krátká návštěva papeže Františka v Irsku se nesla hlavně v duchu zachování určitých tradic. Poté, co budou definitivně vyřešeny a hlavně odsouzeny veškeré chyba spjaté s katolickou církví, může se náboženství opět vrátit do veřejného života. Nejedná se ale o jeho opětovné zneužívání pro politické účely. Stát a církve budou spolupracovat, aniž by byly porušeny zásady sekularismu. Religiozita dokáže lidi spojovat.

Papež byl během slavnostního ceremoniálu přivítán hlavně politickými a církevními představiteli. Pětiletá dcera irského ministra zahraničí Simona Coveneyho mu při této příležitosti předala také květiny. V příštích dvou dnech se s papežem setká spousta členů a příznivců katolické církve, kteří se s ním chtějí nejen vidět, ale i jej zároveň vyzvat, aby řešil vnitřní problémy této instituce. Mnozí z nich mají obavy, že se náboženství úplně vytratí z veřejného života, což by ale nechtěli. Aby si však katolická církev opět získala svou morální autoritu, musí přijmout zodpovědnost za své činy.

Související

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Více souvisejících

irsko Vatikán Papež František římskokatolická církev Leo Varadkar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy