Berlín - V Berlíně se dnes představilo nové levicové hnutí Povstat (Aufstehen). Chce k sobě přitáhnout lidi, kteří pociťují, že je současné politické strany nereprezentují, a také přispět k tomu, aby levicové strany časem znovu získaly většinu v německém parlamentu. Většina odborníků i politiků je ale k možnostem hnutí, za nímž stojí šéfka poslanců Levice Sahra Wagenknechtová, spíše skeptická, někteří se bojí toho, že levici ještě více rozštěpí.
"Události v Chemnitzu ukázaly, že takhle to dál nejde, že potřebujeme jasnou změnu," řekla dnes Wagenknechtová, podle níž se spolková republika musí stát sociálnější a spravedlivější. "Když se věci nezačnou měnit teď, tak bude země za pět nebo deset let k nepoznání," míní.
Pro svůj projekt získala podporu některých politiků Levice, Zelených a sociální demokracie (SPD), zájem o registraci na webu hnutí dalo najevo také na 100.000 občanů. S jejich pomocí chce Wagenknechtová vytvářet tlak na změnu. "Musíme povstat, abychom tuto zemi změnili. Žádná politička, žádný politik, žádná strana nevyřeší naše problémy, když to neuděláme sami," hlásá motto hnutí.
O tom, co chce hnutí Povstat prosazovat, zatím hovoří dost obecně. Zasazovat se chce o "spravedlnost a sociální soudržnost, o mír a odzbrojení a o zachování přírodních zdrojů, z nichž žijeme". Jak těchto požadavků dosáhnout, pak hnutí podle kritiků neprozrazuje vůbec.
Podle berlínského politologa Dietera Ruchta to ale není hlavní problém hnutí. Za větší považuje to, že se Povstat neformuje zdola, jak bývá u hnutí běžné, ale že ho vytvořilo jen pár politiků kolem Wagenknechtové a jejího manžela Oskara Lafontaina. Největším problémem pak podle Ruchta je to, že hnutí, které má spojovat, vede dvojice politiků, kteří rozdělují. Wagenknechtová je spornou figurou i ve své vlastní straně, a ještě více je tak vnímána vně Levice. Lafontaine zase v minulosti výrazně přispěl k rozdělení SPD.
Toho, že nové hnutí bude spíše rozdělovat, než spojovat, se bojí i řada levicových politiků. Místopředseda SPD Ralf Stegner dnes před hnutím příznivce své strany varoval a Wagenknechtovou s Lafontainem označil za separatisty. Generální tajemník SPD Lars Klingbeil zase míní, že dvojici politiků jde jen o to vyhrát s pomocí hnutí mocenský boj uvnitř strany Levice. Podobně to vidí i ministerský předseda Durynska Bodo Ramelow (Levice), podle něhož nové hnutí tuto stranu výrazně rozděluje.
Velmi skeptičtí jsou také představitelé Zelených a nakonec i německá společnost jako taková. Průzkum veřejného mínění pro server t-online.de ukázal, že 62 procent dotázaných má za to, že se hnutí dlouhodobě neuchytí. Opačný názor dalo najevo 19,8 procenta lidí.
Související
V Německu roste hrozba pro Evropu? Profesor varuje před novým hnutím
hnutí Povstat (Aufstehen) , Německo , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák