NÁZOR - Sahra Wagenknechtová, vůdkyně německé krajně levicové strany Die Linke (Levice), nedávno ohlásila vznik nového hnutí Aufstehen (Povstaňme), připomíná politolog Matthew Qvortrup v komentáři pro server CNN. Profesor z Coventry University soudí, že to by samo o sobě nebylo mimořádné, protože i v dalších západoevropských zemích působí levicové strany o různém stupni extrémnosti, avšak hnutí iniciované Wagenknechtovou se od nich v mnohém odlišuje.
Temné kapitoly evropských dějin
Západoevropské levicové strany, například nizozemská Zelená levice, dánská Jednotná kandidátka či britští labouristé Jeremyho Corbyna, se skládají ze zbytků generace roku 1968 a progresivních miléniálů, kteří chovají zdravou skepsi vůči autoritářství, vysvětluje politolog. Varuje, že hnutí Aufstehen je jiné, nepokrytě populistické a nepřátelské vůči přistěhovalectví a dalším liberálním otázkám.
"Nepřekvapivě se takové názory dočkaly ocenění od krajně pravicové Alternativy pro Německo," poukazuje expert. Dodává, že navzdory běžnému názoru Wagenknechtová nechce vytvořit hnutí, jako je například Momentum v Británii, které vyneslo do čela labouristů Jeremyho Corbyna, či jeho francouzský ekvivalent Nepoddajná Francie Jean-Luca Mélenchona.
Ambicí Wagenknechtové je přeorientování - hnutí, které přiláká nespokojené voliče z dělnických vrstev, kteří se cítí zrazeni velkým byznysem, globalizací a nízkými platy v ekonomice koncernů, poukazuje profesor. Konstatuje, že poselství Wagenknechtové se ovšem nezakládá na naději a solidaritě, ale na nepokrytém odmítání cizinců a nadbíhání náladám nízko placených pracovníků.
"To již bylo k vidění. Je otřepané citovat příklady z temných kapitol evropských dějin," pokračuje Qvortrup. Za dostatečný považuje odkaz na fašisty Benita Mussoliniho a Oswalda Moseleyho, kteří zahájili své politické kariéry na levici a šířili podobné poselství.
Za dalšího "přeběhlíka" označuje politolog Juana Peróna, který skloubil volání po sociální spravedlnosti a krajně pravicové postoje, aby se dostal k moci v Argentině. Není pravděpodobné, že by se Německo vydalo stejnou cestou, přiznává odborník, ale dodává, že tyto precedenty nemůžeme ignorovat.
Nebezpečný mix
Řešení předkládané Wagenknechtovou není zcela unikátní, podotýká Qvortrup. Připomíná, že v Dánsku se oficiálně středoleví sociální demokraté přeorientovali na stranu, která hájí sociální stát, ale zároveň se posunuje doprava v otázkách přistěhovalectví. "Na rozdíl od Dánů Wagenknechtová mísí opozici vůči imigraci s ekonomickým populismem. To je nebezpečný mix," varuje akademik.
Wagenknechtovou nelze obvinit z pouhé naivity, protože vyrůstala v komunistickém Východním Německu, podobně jako Angela Merkelová, uvádí profesor. Poukazuje, že na rozdíl od kancléřky se tato zapálená levicová politička nikterak neomlouvá za své členství v komunistickém mládežnickém hnutí - Svobodné německé mládeži.
Iniciátorka hnutí Aufstehen tak popisuje východoněmeckou komunistickou diktaturu jako "nejmírumilovnější a nejvíce lidumilný stát, jaký Němci za celou svou historii vytvořili," konstatuje expert. Mimoděk připomíná, že šlo o režim, který zabil 327 lidí, kteří se pokusili ze země uprchnout.
"Soukromý život politiků není většinou politicky důležitý. Wagenknechtová je výjimkou," píše politolog. Vysvětluje, že politička se provdala za Oscara Lafontaina, bývalého sociálně demokratického ministra financí, který opustil koaliční vládu Gerharda Schrödera a spolu se členy Strany demokratického socialismu - nástupce východoněmecké vládnoucí Sjednocené socialistické strany Německa (SED) - založil uskupení Die Linke.
O pětadvacet let starší Lafontaine, který se již z politiky stáhl, vždy hájil společensky inkluzivnější formu socialismu a dokonce napsal knihu s názvem Srdce bije nalevo, připomíná profesor. Dodává, že jeho žena se k měkkým politickým náladám ovšem nehlásí, a proto by založení hnutí Aufstehem měla celá Evropa sledovat s obavami.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Tragédie v Lipsku. Sedmiletá dívka je mrtvá, policie viní její sestru
Německo , imigrace , Die Linke , Sahra Wagenknechtová , hnutí Povstat (Aufstehen)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák