Putin je odpovědný za kauzu Skripal, zní z Británie. Rusko se vysmálo fotkám podezřelých

Londýn/Moskva - Za březnový útok nervovým jedem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Anglii je přímo či nepřímo zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin. V rozhovoru s BBC to dnes řekl náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace. Moskva jakýkoli podíl na incidentu od počátku odmítá. O případu dnes Britové informovali ostatní členy Rady bezpečnosti OSN a americká velvyslankyně Nikki Haleyová prohlásila, že ruskému popírání nikdo nevěří.

Premiérka Theresa Mayová ve středu oznámila, že za otravou Skripala a jeho dcery Julije stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU a že útok schválili nejvyšší ruští představitelé. Wallace v interview dodal, že vláda má pro své tvrzení o podílu GRU k dispozici množství informací a důkazů od tajných služeb, které ale nemůže zveřejnit.

Na otázku, zda šéf Kremlu nese za útok odpovědnost, odpověděl, že "v konečném důsledku ano, protože je prezidentem Ruské federace a je to jeho vláda, která kontroluje finance a řídí vojenskou tajnou službu". Cílem vlády v Londýně je podle náměstka nyní sdělit Rusku, že svým chováním porušilo mezinárodní právo a normy.

Na mimořádném zasedání RB OSN označil ruský velvyslanec Vasilij Něbenzja výroky Londýna za lži. "Londýn tento příběh potřebuje z jednoho důvodu: aby vyvolal nechutnou protiruskou hysterii," řekl.

"Ruská vláda místo toho, aby přijala zodpovědnost za své činy, nabídla pouze popírání a protiobvinění. Cokoli, aby odvedla pozornost od své viny," řekla americká velvyslankyně při OSN Haleyová. Podle ní vyjádření Moskvy kopírují "známý scénář od Krymu, (pádu letu) MH17, přes Donbas až po zabití (bývalého agenta Alexandra) Litviněnka". "Na to ale nikdo neskočí," dodala.

Britská prokuratura ve středu oznámila, že má dostatek důkazů k tomu, aby oba podezřelé obvinila ze spiknutí s cílem zavraždit Skripala. Muži jsou také obviněni z pokusu o vraždu tohoto bývalého dvojího agenta i jeho dcery. Na dvojici byl vydán evropský zatykač. Prokuratura však o jejich vydání Rusko žádat nebude, taková snaha by prý byla marná. Šance na zatčení podezřelých v blízké budoucnosti jsou podle policie velmi malé.

Skripalovi byli otráveni 4. března nervovým jedem typu novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba z útoku zotavili.

Podle šéfa londýnské protiteroristické policie Neila Basua dorazila dvojice údajných pachatelů známých jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov kvůli útoku z Moskvy do Londýna 2. března.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v noci na dnešek v ruské televizi zpochybnila fotografie podezřelých zveřejněné britskými úřady. Podle ní jsou na snímcích pořízených ze záběrů bezpečnostních kamer z příletu dvojice na letiště Gatwick 2. března nesrovnalosti, protože je ukazují sice každého zvlášť, ale na stejném místě a ve stejném čase. Podle Zacharovové byly datum a čas přidány na fotografie nejspíš dodatečně.

Britská policie ale podle listu Daily Mail uvedla, že snímky byly pořízeny ve stejnou dobu, ale na různých místech - v jiných úzkých chodbách, protože pasažéři chodí různými, ale podobně vypadajícími koridory.

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Více souvisejících

Novičok (nervový plyn) Vladimír Putin Sergej Skripal Velká Británie Rusko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy