Přijdeme o YouTube? Europarlament čeká bouřlivá debata o autorských právech

Brusel - Poslanci europarlamentu se tento týden pokusí rozhodnout o osudu návrhu směrnice o autorských právech na internetu. K normě, která by kromě jiného dala majitelům autorských práv nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty jako je Google, se nyní sešlo okolo 240 různých pozměňovacích návrhů nejrůznějšího druhu.

Směrnici, se kterou Evropská komise přišla před dvěma lety, letos v červnu s malými změnami a jen těsnou většinou podpořil výbor pro právní záležitosti EP. Na počátku července však plénum europarlamentu jako celek jeho postoj odmítlo.

O normě by měli poslanci opět diskutovat v úterý odpoledne, hlasování je nyní naplánováno na středu po poledni. Jakým způsobem se nakonec parlament ve vztahu ke kontroverznímu návrhu zachová, není dopředu zřejmé. Zcela vyloučeno totiž není ani to, že věc se kvůli velkému množství navržených změn vrátí zpět na jednání výboru.

Jádrem sporu jsou dva články chystané normy. Její článek 13 dává internetovým platformám - třeba YouTube - povinnost řešit, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Podle článku 11 mají mít vydavatelé nárok na spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu.

Do ostrého střetu se tak dostávají zájmy internetových společností jako je Google nebo Facebook, které mají zisk z reklamy umístěné kolem uživateli nahrávaného obsahu, a těch, kdo autorský obsah vytvářejí a na jeho prodeji jsou existenčně závislí, tedy například vydavatelů tisku či samotných novinářů.

Obě strany v minulých měsících okolo normy intenzivně lobbovaly. Třeba europoslanci ze Zelené - ve shodě s nadnárodními internetovými firmami - věc vysvětlují jako boj o udržení svobody internetu, naopak asociace Evropských tiskových agentur (EANA), či nejrůznější sdružení filmových a audiovizuálních tvůrců modernizaci pravidel podporují.

Podle předsedy výboru pro právní záležitosti EP Pavla Svobody se většina pozměňovacích návrhů z dílny europoslanců týká právě oněch dvou důležitých článků. Představují "široký vějíř možností", od jejich úplného vypuštění až po velmi striktní pojetí ochrany autorských práv.

Související

Soudní dvůr EU

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících filmy

Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve sporech o jejich dodržování shromažďovat osobní údaje uživatelů internetu. Podle soudu je přípustné, aby vlastníci práv požadovali po poskytovatelích internetového připojení údaje o zákaznících, na které chtějí podat žalobu kvůli sdílení například filmů či hudby.

Více souvisejících

autorská práva evropský parlament internet Youtube EU (Evropská unie) Google

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy