Štrasburk/Praha - Evropský parlament dnes v prvním čtení schválil kontroverzní směrnici, která má majitelům autorských práv poskytnout nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty, jako je Google, YouTube či Facebook. Právě těm připadá rozhodující část příjmů z internetové reklamy.
"Je to dobrý signál pro náš tvůrčí průmysl v Evropě," prohlásil parlamentní zpravodaj Axel Voss poté, co poslanci přijali jeho návrh v poměru 438 ku 226 hlasům; 39 poslanců se zdrželo.
Dalším krokem bude vyjednání konečné podoby normy s členskými státy a s Evropskou komisí, kterou pak bude EP znovu schvalovat hlasováním. O výsledném dokumentu budou pak ještě hlasovat členské země EU.
Média a vydavatelé si od změn slibují, že dostanou zaplaceno za svou práci, zatímco odpůrci změny se obávají příliš velkého otřesu a omezení svobody na internetu.
"Jsem přesvědčen, že jakmile se rozvířený prach usadí, zůstane internet stejně svobodný, jako je dnes," ujistil Voss.
Jádrem sporu jsou dva články chystané normy. Článek 13 dává internetovým platformám - třeba YouTube - povinnost řešit, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Podle článku 11 mají mít vydavatelé nárok na spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu.
Podle předsedy právního výboru EP Pavla Svobody (KDU-ČSL) se od července, kdy europarlament hlasoval proti směrnici, předloha notně změnila: zpravodaj Voss vyslyšel kritické názory a obavy a zřejmě díky tomu se tak dramaticky změnil poměr sil při hlasování.
Při něm se rozhodovalo i o 252 pozměňovacích návrzích. Výsledkem je podle tiskové zprávy EP předloha, podle které internetoví giganti budou muset platit za využití práce umělců a novinářů. Z působnosti směrnice ale budou vyloučeny malé a miniaturní platformy. Hypertextové odkazy smějí být sdíleny zdarma. Podle předlohy novináři musí dostat podíl z veškerých odměn, která dostanou jejich vydavatelství za autorská práva.
"Směrnice vytváří předpoklady k tomu, aby práva autorů byla chráněna i v podmínkách digitálního světa, kdy je nesmírně snadné zcizovat a dále neřízeně šířit obsah prostřednictvím všech kanálů, sítí a platforem, které tento svět poskytuje," uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach. Nyní se podle něj uskuteční jednání v takzvaném trialogu mezi zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Evropské rady, jejichž výsledkem bude konečný text směrnice. "Je předpoklad, že směrnice bude schválena v současném funkčním období Evropského parlamentu a komise," dodal.
Zásadní otázkou podle advokáta Deloitte Legal Jánka Kuklicy je, zda evropské autorské právo směřuje spíše ke spravedlivějšímu systému odměňování autorů, nebo k cenzuře, ničení základních principů a utlumení inovací na internetu. U práva na vybírání poplatků za zveřejňovaný obsah podle něj hrozí, že navrhovaná úprava povede k omezení základní funkce internetu a ke konci některých zásadních služeb. "Obdobná regulace byla již historicky zavedena například ve Španělsku, kde vedla k odchodu služby Google News a tím snížení návštěvnosti stránek vydavatelů," podotkl.
Podle Evropského sdružení autorských asociací GESAC europoslanci nepodlehli obrovskému tlaku, který na ně vyvíjela kampaň vedená technologickými giganty. "Dnešní den znamená pro Evropu vítězství a nezávislost na technologických gigantech, kteří profitují ze zastaralé legislativy, dále tak posilují svou dominanci a vysávají Evropu a její tvůrce," uvedl prezident sdružení Anders Lassen. Z vyvážené legislativy budou podle GESAC těžit evropští občané, obchod, tvůrci a celá Evropa.
"Jsem rád, že europoslanci nepodlehli účelové mediální masáži ze strany technologických gigantů. Bezpráví přináší nesvobodu a kvalitní tvorba svobodu potřebuje. Evropský parlament učinil významný krok a otevřel dveře fair play, respektive fair pay," dodal Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
Související
Evropská komise může Česko a další země postavit před soud kvůli autorským právům
Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících filmy
autorská práva , evropský parlament , internet , EU (Evropská unie) , Google , Unie vydavatelů , OSA (Ochranný svaz autorský) , počítače
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek