Zemětřesení na internetu? Směrnice EU o copyrightu prošla v prvním čtení

Štrasburk/Praha - Evropský parlament dnes v prvním čtení schválil kontroverzní směrnici, která má majitelům autorských práv poskytnout nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty, jako je Google, YouTube či Facebook. Právě těm připadá rozhodující část příjmů z internetové reklamy.

"Je to dobrý signál pro náš tvůrčí průmysl v Evropě," prohlásil parlamentní zpravodaj Axel Voss poté, co poslanci přijali jeho návrh v poměru 438 ku 226 hlasům; 39 poslanců se zdrželo.

Dalším krokem bude vyjednání konečné podoby normy s členskými státy a s Evropskou komisí, kterou pak bude EP znovu schvalovat hlasováním. O výsledném dokumentu budou pak ještě hlasovat členské země EU.

Média a vydavatelé si od změn slibují, že dostanou zaplaceno za svou práci, zatímco odpůrci změny se obávají příliš velkého otřesu a omezení svobody na internetu.

"Jsem přesvědčen, že jakmile se rozvířený prach usadí, zůstane internet stejně svobodný, jako je dnes," ujistil Voss.

Jádrem sporu jsou dva články chystané normy. Článek 13 dává internetovým platformám - třeba YouTube - povinnost řešit, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Podle článku 11 mají mít vydavatelé nárok na spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu.

Podle předsedy právního výboru EP Pavla Svobody (KDU-ČSL) se od července, kdy europarlament hlasoval proti směrnici, předloha notně změnila: zpravodaj Voss vyslyšel kritické názory a obavy a zřejmě díky tomu se tak dramaticky změnil poměr sil při hlasování.

Při něm se rozhodovalo i o 252 pozměňovacích návrzích. Výsledkem je podle tiskové zprávy EP předloha, podle které internetoví giganti budou muset platit za využití práce umělců a novinářů. Z působnosti směrnice ale budou vyloučeny malé a miniaturní platformy. Hypertextové odkazy smějí být sdíleny zdarma. Podle předlohy novináři musí dostat podíl z veškerých odměn, která dostanou jejich vydavatelství za autorská práva.

"Směrnice vytváří předpoklady k tomu, aby práva autorů byla chráněna i v podmínkách digitálního světa, kdy je nesmírně snadné zcizovat a dále neřízeně šířit obsah prostřednictvím všech kanálů, sítí a platforem, které tento svět poskytuje," uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach. Nyní se podle něj uskuteční jednání v takzvaném trialogu mezi zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Evropské rady, jejichž výsledkem bude konečný text směrnice. "Je předpoklad, že směrnice bude schválena v současném funkčním období Evropského parlamentu a komise," dodal.

Zásadní otázkou podle advokáta Deloitte Legal Jánka Kuklicy je, zda evropské autorské právo směřuje spíše ke spravedlivějšímu systému odměňování autorů, nebo k cenzuře, ničení základních principů a utlumení inovací na internetu. U práva na vybírání poplatků za zveřejňovaný obsah podle něj hrozí, že navrhovaná úprava povede k omezení základní funkce internetu a ke konci některých zásadních služeb. "Obdobná regulace byla již historicky zavedena například ve Španělsku, kde vedla k odchodu služby Google News a tím snížení návštěvnosti stránek vydavatelů," podotkl.

Podle Evropského sdružení autorských asociací GESAC europoslanci nepodlehli obrovskému tlaku, který na ně vyvíjela kampaň vedená technologickými giganty. "Dnešní den znamená pro Evropu vítězství a nezávislost na technologických gigantech, kteří profitují ze zastaralé legislativy, dále tak posilují svou dominanci a vysávají Evropu a její tvůrce," uvedl prezident sdružení Anders Lassen. Z vyvážené legislativy budou podle GESAC těžit evropští občané, obchod, tvůrci a celá Evropa.

"Jsem rád, že europoslanci nepodlehli účelové mediální masáži ze strany technologických gigantů. Bezpráví přináší nesvobodu a kvalitní tvorba svobodu potřebuje. Evropský parlament učinil významný krok a otevřel dveře fair play, respektive fair pay," dodal Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Související

Soudní dvůr EU

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících filmy

Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve sporech o jejich dodržování shromažďovat osobní údaje uživatelů internetu. Podle soudu je přípustné, aby vlastníci práv požadovali po poskytovatelích internetového připojení údaje o zákaznících, na které chtějí podat žalobu kvůli sdílení například filmů či hudby.

Více souvisejících

autorská práva evropský parlament internet EU (Evropská unie) Google Unie vydavatelů OSA (Ochranný svaz autorský) počítače

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy