Image Španělska utrpěla, bití voličů těžko vysvětlíte. Jak dlouho potrvá katalánská krize?

Madrid - Krize v Katalánsku, kde separatisté požadují odtržení tohoto autonomního regionu od Španělska, se vyřeší tak za dvacet let. Odhadl to ve čtvrtek španělský ministr zahraničí Josep Borrell. Podle šéfa španělské diplomacie, jenž je také Katalánec, není jádro problému ve vztahu Madridu a Barcelony, ale v rozdělené katalánské společnosti. Borrell též vyjádřil politování nad policejní represí předchozí vlády proti voličům v loňském referendu o nezávislosti, která podle něj poškodila demokratický obraz Španělska.

"Bude to ještě dlouhá cesta. Pokud uspějeme, tak za dvacet let," odpověděl Borrell na otázku, zda je optimistický ohledně sjednocení rozdělené katalánské společnosti. Na konferenci o EU v New Yorku, kterou uspořádalo středisko Jeana Monneta při Newyorské univerzitě, též uvedl, že situace je nyní lepší než před třemi měsíci.

"Nyní jsme si blíže, více komunikujeme," uvedl Borrell s odkazem na nástup nové vlády v Madridu začátkem června. Než se premiérem stal socialista Pedro Sánchez, vztahy centrální vlády s katalánským vedením byly podle Borrella rozbité.

Borrell také zkritizoval předchozí vládu Mariana Rajoye za to, že se nesnažila o dialog a v přístupu k separatistické vládě v Katalánsku dělala chyby. Jako příklad uvedl referendum o nezávislosti z loňského 1. října, jemuž se předchozí španělská vláda snažila zabránit soudně i silou, protože podle ní odporovalo ústavě.

"Obraz Španělska tím velmi utrpěl," řekl Borrell s odkazem na zásah španělské policie při říjnovém referendu. "Těžko to pak šlo nějak vysvětlit světu, se záběry, na nichž policie mlátí někoho, kdo chce jít volit," připomněl loňské události Borrell.

Šéf španělské diplomacie zdůraznil, že v jeho zemi je úplná demokracie. "Jsme dokonce před Belgií, která nám přitom uděluje lekce," uvedl Borrell s odkazem na žebříček Světové banky, nespecifikoval ale, z jakého období srovnání pochází. Do Belgie uteklo loni několik katalánských exministrů poté, co je španělská vláda sesadila a španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Belgický soud letos zamítl jejich vydání do Španělska.

Borrell také připomněl, že katalánská společnost není jednotná v názoru na odtržení od Španělska. "Čtyřicet sedm procent (obyvatel) nestačí pro jednostranné vyhlášení nezávislosti," uvedl španělský ministr s odkazem na jeden z nedávných průzkumů. Podle jiné ankety, kterou přinesl tento měsíc internetový deník El Espaňol, si odtržení od Španělska přeje 51,1 procenta Katalánců. V témže průzkumu 53 procent Katalánců odpovědělo, že si myslí, že separatisté svého cíle dříve či později dosáhnou.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy