Katalánsko si bouřlivě připomíná loňské referendum. Pryč s okupanty, skanduje dav

Barcelona - První výročí referenda o nezávislosti Katalánska, které uspořádala předchozí regionální vláda přes zákaz španělské justice, si dnes připomněly tisíce lidí po celém regionu. Shromáždění separatistů omezila ráno a dopoledne provoz na několika silnicích i železnici, kolem poledne prošel pochod asi 15.000 studentů centrem Barcelony. Demonstrace připomínající plebiscit, při němž španělská policie bránila lidem v hlasování, jsou plánovány až do večera.

Univerzitní a středoškolští studenti uspořádali dnešní pochod centrem Barcelony pod heslem 1. října - Nezapomeneme, ani nepromineme. Jejich průvod vedl i kolem sídla španělské policie v katalánské metropoli, kde studenti volali mimo jiné "Pryč s okupačními silami". Mávali katalánskými vlajkami a křičeli také "Svobodu pro politické vězně". Jimi označují katalánské politiky, z nichž někteří jsou už skoro rok ve vazbě a jimž hrozí trest až 25 let vězení za vzpouru.

Loňské události si dnes připomněla i nynější katalánská vláda, složená rovněž ze separatistů. Dopoledne uspořádala zasedání ve městě Sant Julia de Ramis, kde loni policie uzavřela volební místnost, v níž měl hlasovat tehdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten nakonec hlasoval jinde.

Nový katalánský premiér Quim Torra dnes vyzval k propuštění katalánských politiků z vazby a k pokračování manifestací za zrušení trestního stíhání bývalého katalánského vedení. Torra též označil loňské referendum za "semínko", z něhož vyroste katalánská republika.

Torra také pochválil separatistickou organizaci Výbory pro obranu republiky (CDR), která uspořádala velkou část dnešních akcí v regionu. Toho využil lídr španělské opozice, šéf lidovců Pablo Casado k útoku na španělského premiéra Pedra Sáncheze, který by podle něj měl buď opět převzít přímou správu Katalánska (jako to udělal loni předchozí lidovecký premiér Mariano Rajoy), nebo vyhlásit ve Španělsku parlamentní volby.

Demonstrace separatistů se konaly v Katalánsku už od časných ranních hodin a zkomplikovaly provoz mimo jiné v centru Barcelony či na dálnici AP-7, která vede podél východního pobřeží Španělska. Provoz tak demonstranti ovlivnili například u města Martorell, kde zvedali mýtné brány, či u obce Vandellos. Nedaleko Barcelony blokovalo asi 500 členů CDR zhruba čtyři hodiny přístup do logistické zóny, kde se kvůli tomu vytvořila fronta stovky kamionů.

Ve městě Girona separatisté ráno asi tři hodiny blokovali na nádraží koleje, čímž způsobili zrušení šesti spojů a zpoždění dvou spojů do Lyonu a Paříže.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko Barcelona Španělsko Demonstrace ve Španělsku Quim Torra (Katalánsko)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy