Příbuzní Kuciaka a jeho snoubenky promluvili o zadržení lidí spojených s vraždou. Co vzkázali?

Jeden ze slovenských prokurátorů tento týden uvedl, že objednavatel únorové vraždy novináře Jána Kuciaka zaplatil za tento čin nejméně 70.000 eur (1,8 milionu Kč). Cílem objednávky prý byl pouze Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová se stala náhodnou obětí. S tím ale matka zavražděné nesouhlasí.

Policie zadržela čtyři osoby podezřelé z vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírová, která v únoru otřásla celým Slovensku. Důkazy vůči čtveřici obviněných jsou podle prokuratury velmi silné. Matka Martiny Kušnírové Zlatica chce věřit tomu, že vyšetřovatelé jsou na správné stopě. Stále se prý ale nemůže zbavit pocitu, že její dcera nebyla jen náhodná oběť.

„Je to jen můj subjektivní názor, možná se mýlím. Věřím, že vyšetřovatelé a policie dělají, co mohou. Ale i tak se nemohu zbavit pocitu, že cílem byla i Martina. Ona věděla přesně tolik, kolik Janko, ona první četla jeho články,“ prozradila Zlatica Kušnírová pro server Topky.sk.

Martina v té době chodila jezdila na východ a víkendy trávila s Janem v jejich domě v obci Veľká Mača. „Měli mít tehdy i předsvatební přípravu, oni museli vědět, že tam byla. Vždyť byla zima, celé týdny byl sám, kdyby nechtěli zabít i ji, tak jeho mohli kdykoliv," zdůrazňuje paní Zlatica. 

Z dříve zveřejněných informací slovenských médií vyplývá, že objednavatelkou trestného činu byla podnikatelka Alena Zsuzsová, která údajně pracovala jako tlumočnice z italštiny pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, jenž je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. Kuciak v nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojovala s mafií.

Zda si vraždu mohl objednat Kočner, matka zavražděné Martiny netuší. „Může to být on nebo i někdo jiný. Janko o něm často psal, odhalil dost věcí, i se s ním pohádal, ale kdoví. Jsem však přesvědčena o tom, že ta žena, která si objednala vraždu mých dětí, byla jen mezičlánek,“ vysvětluje Kušnírová. Věří však, že vraždu se nakonec podaří objasnit. „Děti nám to nevrátí a smutek nevezme. Ale aspoň budeme klidnější spát," dodala Zlatica. 

K obviněným osobám se vyjádřil i bratr Jana Kuciaka Jozef. Ten zdůraznil, že je to jen začátek. „Jsme na prvním schodě žebříku. Díky práci některých lidí od policie, díky na žalobci, díky zahraniční pomoci, díky kontrole a práci médií, díky tlaku společnosti. Doufám, že půjdeme po žebříku dál nahoru a nespokojíme se s prvním schodem. To podstatné je ještě příliš daleko, nepřestávejme ani na okamžik!“ komentoval zatčení podezřelých na sociálních sítích.

„Pohled na lidi, které soud poslal do vazby, ve mně vzbudil mnoho emocí (hněv, vztek, pochybnosti, kousek naděje ...). Zaseli do nás chaos, ale toto není východisko z něj. Nezapomínejme na to podstatné: kdo a proč Janka umlčel. Kvůli tlumočení to nebylo. Toto je jen začátek nitky, výš se už půjde hůře. Prosím, Nepřestávejme!“ žádá Jozef Kuciak.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Ján Kuciak Alena Zsuzsová (kauza Kuciak)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy