Britská premiérka Theresa Mayová věří, že nejlepší dny má Británie teprve před sebou. V závěrečném projevu sjezdu Konzervativní strany uvedla, že éra po odchodu země z Evropské unie je plná příslibů. Svůj plán pro brexit hájila jako návrh, který zajistí hladký obchod a umožní kontrolu hranic. Po sjezdu, který naplno ukázal vnitřní neshody ohledně vystoupení z EU, vyzvala k jednotě, jinak prý "riskujeme, že nebude vůbec žádný brexit".
"Vášnivě věřím v to, že nejlepší dny jsou teprve před námi a že naše budoucnost je plná příslibů. Nenechte si od nikoho namluvit, že na to nemáme: Máme vše, co potřebujeme, abychom byli úspěšní," řekla o nové éře v britských dějinách předsedkyně vlády.
Velká část jejího více než hodinového projevu byla věnována obraně aktuální vládní strategie pro odchod z EU, kterou kritizuje nejen řada stranických kolegů premiérky, ale také zástupci EU. "Náš návrh by znamenal, že budeme moci obnovit naši roli ve světě, uzavírat nové obchodní dohody s dalšími zeměmi. S kontrolou nad našimi penězi budeme moci dát víc na státní zdravotnictví," uvedla Mayová, čímž zopakovala jeden z hlavních slibů kampaně před referendem z roku 2016.
Mayová dala podle televize Sky News jasně najevo, že s ohledem na takzvaný plán z Chequers nehodlá měnit kurz. Nikdo prý nechce dohodu s Bruselem tak moc, jako ona. Zároveň prohlásila, že Británie se nebojí opustit EU bez dohody, bude-li muset.
Nejednota konzervativců ohledně brexitu byla ústředním motivem čtyřdenní konference v Birminghamu. Současný stav strany jen dokreslila událost, která se dostala do médií několik desítek minut před začátkem premiérčina projevu. Poslanec James Duddridge v televizi uvedl, že předsedovi poslaneckého klubu konzervativců předložil dopis, v němž vyjadřuje předsedkyni vlády nedůvěru. Podle reportéra deníku The Daily Telegraph Christophera Hopea se tak počet takových dopisů žádajících hlasování o nedůvěře vyšplhal na 36.
Pokud se konzervativci nespojí, riskují, že nakonec nebude vůbec žádný brexit, řekla Mayová. Opoziční labouristé by podle ní přijali jakýkoli návrh Bruselu, ale půjdou proti jakékoli dohodě, se kterou se vrátí vláda, ať bude pro Británii sebelepší. Mayová potřebuje v parlamentu podporu všech svých stranických kolegů, protože v poslanecké sněmovně nemá většinu a musí spoléhat i na severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP).
Britská premiérka se v projevu věnovala také řadě vnitropolitických otázek, jakými jsou úsporná opatření vlády nebo strategie boje proti rakovině. Uvedla, že politika konzervativců by měla stát na hodnotách svobody, bezpečnosti a příležitosti, nikoli na určité ideologii.
Kritizovala současnou politickou kulturu v zemi jako plnou nepřátelských konfrontací a osobních útoků. Dění kolem vedení opozičních labouristů označila za národní tragédii. "Kam jsme se to dostali, když židovské rodiny vážně probírají, kam by odešly, kdyby se Jeremy Corbyn stal premiérem?" dodala v odkaze na problémy labouristů s antisemitskými výroky některých členů.
Konzervativci musejí ukázat, že jsou "stranou ne pro malou část populace, ani pro masy, ale pro každého, kdo je ochoten tvrdě pracovat a vydat ze sebe maximum," řekla Mayová. "Naše budoucnost je v našich rukách. Pojďme společně vybudovat lepší Británii," uzavřela projev premiérka.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Konzervativní strana (VB) , Labouristická strana (VB) , Velká Británie , Brexit
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák