Soud v Británii poslal do vězení šest Slováků, kteří obchodovali s lidmi

Šest příslušníků jedné rodiny ze Slovenska poslal dnes do vězení britský soud poté, co je usvědčil z obchodování s lidmi, z něhož si podle něj udělali "lukrativní rodinný byznys". Podle britské agentury PA pocházely oběti gangu rovněž ze Slovenska a byly nuceny pracovat za méně než čtyři libry denně (117 korun). Během razie proti rodinnému gangu v roce 2013 policisté osvobodili 37 lidí ve věku od jednoho do 57 let.

Celá rodina původem ze Slovenska žila v severoanglickém Bradfordu, který leží nedaleko Leedsu. Sedmatřicetiletého vůdce organizované skupiny poslal soud dnes na devět let do vězení, jeho o tři roky mladšího bratra na 15 měsíců a 33letou sestru na tři roky. Manžel odsouzené ženy si musí na základě verdiktu za mřížemi odpykat čtyři a půl roku. Trest odnětí svobody soud uložil také rodičům odsouzené trojice: 60letá matka by měla za mřížemi strávit dva roky, 62letý otec dostal vzhledem ke svému chatrnému zdraví dvouletý podmíněný trest.

Podle prokuratury rodinný gang lákal do Británie své krajany ze Slovenska pod příslibem lepšího života. Vybíral si přitom osoby, které ve vlasti žily v extrémní chudobě. Po příjezdu na sever Anglie museli lidé pracovat za "žalostnou mzdu" na renovaci nemovitostí. Podle prokuratury si jedna ze zotročených osob vydělala za tři až čtyři roky práce jen 3000 liber (88.000 korun). Slováci byli přitom nuceni pracovat až deset hodin denně, šest dní v týdnu.

"Žili si (odsouzení) pohodlně z práce, kterou nutili dělat jiné," uvedl prokurátor David Holderness, podle kterého se pachatelé zaměřovali na lidi, o kterých věděli, "že chtějí zoufale zlepšit svou životní situaci". Podle prokurátora oběti gangu "žily v noční můře", v Anglii bydlely ve špatných podmínkách a vzhledem k neznalosti angličtiny se nedokázaly ze své izolace dostat.

Slovenská rodina kontrolovala bankovní účty svých obětí a zároveň místo nich pobírala sociální dávky.

Kromě šesti členů rodiny poslal dnes soud do vězení také dva majitele nemovitostí v Leedsu, na jejichž majetku byly nuceny oběti gangu pracovat. Třiačtyřicetiletý muž bude muset za mřížemi strávit tři a půl roku, jeho 59letý otec 18 měsíců.

Případy moderního otrokářství, na kterém se podílejí občané členských zemí EU ze střední a východní Evropy, nejsou v Británii výjimečné. Teprve ve středu zadrželi na jihovýchodě Anglie šest lidí v souvislosti s vyšetřováním případu obchodování s lidmi a moderního otrokářství, kvůli kterému už v květnu ve vazbě skončili čtyři Češi. Oběti v tomto případu zotročování pocházely rovněž z Česka.

Související

Více souvisejících

Velká Británie soudy Slovensko Obchod s lidmi

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy