Putin ztrapněn před celým světem? Ruští agenti to zase zpackali, píšou média

Zpackaná. Tímto slovem popisují britská média údajnou operaci ruské vojenské rozvědky GRU namířenou proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Upozorňují při tom na to, jak detailní informace nizozemské úřady zveřejnily. Deník The New York Times napsal, že společné úsilí západních vlád vychází z teorie, že pocit trapnosti může ruského prezident Vladimira Putina dohnat k omezení aktivit tajných služeb.

"První překvapivou věcí je skutečnost, že se o tom vůbec mluví. Kontrašpionážní operace, odhalování agentů je normálně něčím, co se děje v tajnosti," řekl bezpečnostní analytik BBC Gordon Corera. Na čtvrteční tiskové konferenci ale nizozemská ministryně obrany Ank Bijleveldová a šéf nizozemské tajné služby MIVD do detailů popsali zásah proti čtveřici údajných ruských agentů, včetně jejich jmen, fotografií a harmonogramu operace, ze které podezírají GRU.

"Odhalení o tom, jak britské a nizozemské bezpečnostní složky překazily operace GRU jsou ohromující ve své detailnosti a otevřenosti. Tohle není to, co tajnůstkářské zpravodajské složky běžně dělají," píše BBC.

Za nebývalou otevřeností je podle médií sílící společná snaha západních zemí odpovědět na vývoj vnímaný jako koordinovaný vzorec ruské agrese. Podle deníku The Guardian zároveň zveřejnění informací o operacích v anglickém městečku Salisbury a nizozemském Haagu umožnila také ruská nekompetentnost. "Myslím, že pan Putin teď na pár lidí pěkně křičí," řekl prý BBC s radostným výrazem na tváři nejmenovaný britský představitel.

Deník The Daily Telegraph na dnešní titulní stránce označil zmařený kybernetický útok na OPCW za potupu pro prezidenta Putina, méně seriózní listy byly v titulcích přímo posměvačné. "Agenti GRU mají tvořit elitní špionážní organizaci,... Ve skutečnosti se ukázalo, že čtveřice (zadržená v Haagu) jsou amatérští břídilové," napsal The Guardian.

Nizozemsko například informovalo o tom, že s GRU muže spojil účet za jízdu v taxíku, který se našel u jednoho z nich. Na moskevské letiště Šeremeťjevo vyjeli z ulice vedoucí ke komplexu vojenské rozvědky v moskevské čtvrti Chamovniki. Jeden ze zabavených mobilních telefonů byl pak podle Nizozemců poprvé zapnut 9. dubna, tedy čtyři dny před zadržením v Haagu. Místem prvního přihlášení do sítě byla údajně zmiňovaná kasárna GRU jihozápadně od centra Moskvy.

Podle britského velvyslance v Nizozemsku Petera Wilsona musí Západ obrátit reflektory proti aktivitám ruských tajných služeb, protože ty mohou operovat pouze v přítmí. "Svět byl v šoku po incidentu s novičokem v Salisbury. Řekli jsme si, že to vyhlásíme veřejně; ve snaze bránit se i odradit," citoval The Guardian nejmenovaného pracovníka britské vlády.

Vývoj po březnovém útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a čerstvá obvinění Nizozemska spolu s obviněním sedmi údajných ruských agentů v USA ukazují větší ochotu západních zemí upozorňovat na ruskou agresi, napsala BBC.

Podle The Guardian jde o velmi riskantní strategii, která v krátkodobém horizontu zhorší vztahy s Moskvou. "Také ale upevní evropskou a americkou alianci proti Rusku a posílením vazeb západních zpravodajských složek by snad mohla dát Putinovi důvod k zamyšlení," uzavírá deník.

Související

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.

Více souvisejících

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Vladimír Putin Rusko Nizozemí špionáž

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy