Bavorsko zabředne do politické šlamastyky? Koaliční vládu nemělo desítky let, teď bude nutná

Obyvatelé Bavorska si po nedělních zemských volbách budou nejspíš muset zvykat na dosud jen velmi zřídka používané slovní spojení "koaliční vláda". Tato dvě slova totiž od 60. let minulého století pro charakterizaci bavorské vlády prakticky nikdy používat nemuseli. Letos se tomu ale podle všeho nevyhnou. Navíc není vyloučené, že v koalici budou muset zasednout hned tři strany.

Bavorské politice od druhé světové války prakticky nepřetržitě dominuje Křesťanskosociální unie (CSU), pro kterou nebýval výjimkou zisk přes 50 procent hlasů. V letech 1974 a 2003 dostala dokonce více než 60 procent. Tyto volební výsledky vedly k tomu, že od roku 1962 stavěla téměř vždy jen jednobarevné vlády. Výjimkou bylo volební období 2008 až 2013, kdy CSU vládla v koalici se svobodnými demokraty (FDP).

Letos ale volební průzkumy CSU přisuzují "jen" kolem 33 až 35 procent, a hledání koaličního partnera se tak jen těžko vyhne. "Neumím si představit, že CSU bude po volbách vládnout sama," říká Nikolaus Neumaier, šéf bavorské redakce v rozhlasové a televizní stanici BR. "Absolutní většina mandátů pro CSU je v nedohlednu," má jasno také politoložka Ursula Münchová. Pro většinu Bavorů to ale nepředstavuje problém, koaliční vládu si nyní přeje 71 procent z nich, jednobarevný kabinet jen 23 procent.

Pokud Křesťanskosociální unie do voleb alespoň o něco posílí, což podle odborníků není vyloučené, mohla by jí k většině v zemském sněmu stačit koalice s jednou další stranou. Protože CSU jasně vylučuje možnost vládnout třináctimilionovému Bavorsku s protestní Alternativou pro Německo (AfD), připadají v úvahu především dvě varianty - koalice se Zelenými nebo Svobodnými voliči (FW).

Nezvyklá koalice se Zelenými, kterým průzkumy přisuzují rekordní až 18procentní podporu, by sice bavorské politice mohla přinést výrazné osvěžení, politicky by se ale nerodila jednoduše. Jak by vypadala spolupráce stran v oblasti azylové nebo ekologické politiky, na níž mají diametrálně odlišné názory, si zatím dovede představit málokdo. Oficiálně ale ani jedna ze stran spolupráci, která by se za určitého volebního výsledku mohla stát nejpravděpodobnější variantou, nevyloučila.

"S námi se dá vždy mluvit o ekologické a spravedlivé politice, ale ne o protievropské a autoritářské," vyjadřuje postoj Zelených k možným koaličním vyjednáváním vedoucí představitelka jejich bavorské kandidátky Katharina Schulzeová. "S AfD a Levicí určitě do vlády nepůjdeme, jinak teď nevedeme žádné koaliční debaty na veřejnosti," poznamenává zase bavorský ministr vnitra za CSU Joachim Herrmann.

Pravděpodobnější než spolupráce se Zelenými se jeví koalice CSU se Svobodnými voliči, kteří v průzkumech mají podporu kolem 11 procent. "Teď bych si skoro vsadila, že koaliční partner budou Svobodní voliči," odhaduje politoložka Münchová. "Když bude volební výsledek stačit na koalici se Svobodnými voliči, tak to CSU upřednostní, protože s nimi má nejvíce společného. Jde o dvě de facto bavorské strany, které se mohou soustředit jen na dění v této spolkové zemi," vidí to podobně novinář Neumaier.

Zásadním problémem této varianty ale může být, že CSU a FW dohromady nemusí mít parlamentní většinu. Do trojkoalice by pak připadali v úvahu především svobodní demokraté, u nichž ale vzhledem k podpoře kolem pěti procent není jisté, že se dostanou do parlamentu. V takovém případě by se stala výrazně pravděpodobnější koalice CSU a Zelených.

Situaci navíc ve spolkové zemi sousedící s Českem komplikuje fakt, že zdejší ústava stanoví velmi omezené období na vytvoření nové vlády po volbách. Pokud by to politické strany do čtyř až pěti týdnů od hlasování nestihly, musely by se uskutečnit nové volby.

Související

CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska)

Bavorská CSU zřejmě překonala hranici pro vstup do Spolkového sněmu

Křesťansko-sociální unie (CSU), která je největší politická síla v Bavorsku a která je tradiční sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové, v dnešních německých volbách zřejmě těsně překonala pětiprocentní hranici pro vstup do Spolkového sněmu.
Markus Söder

V čele CSU bude pokračovat Söder, do voleb podpořil Lascheta

Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) si dnes za svého předsedu opět zvolila premiéra Markuse Södera. Ten se v projevu na úvod stranického sjezdu postavil za kancléřského kandidáta Armina Lascheta, který vede CSU a její celoněmeckou sestru Křesťanskodemokratickou unii (CDU) do parlamentních voleb.

Více souvisejících

CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Volby v Německu Alternativa pro Německo (AfD) Německo Horst Seehofer

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 2 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

včera

USA

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

včera

včera

Joe Biden

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa

Bývalý prezident Spojených států Joe Biden se dnes znovu objeví na veřejnosti, když v Chicagu pronese svůj první velký projev od chvíle, kdy v lednu opustil Bílý dům. Vystoupení, které se uskuteční na výroční konferenci Národní asociace obhájců, poradců a zástupců osob se zdravotním postižením (ACRD), se zaměří na současné ohrožení systému sociálního zabezpečení ve Spojených státech.

včera

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy