Obyvatelé Bavorska si po nedělních zemských volbách budou nejspíš muset zvykat na dosud jen velmi zřídka používané slovní spojení "koaliční vláda". Tato dvě slova totiž od 60. let minulého století pro charakterizaci bavorské vlády prakticky nikdy používat nemuseli. Letos se tomu ale podle všeho nevyhnou. Navíc není vyloučené, že v koalici budou muset zasednout hned tři strany.
Bavorské politice od druhé světové války prakticky nepřetržitě dominuje Křesťanskosociální unie (CSU), pro kterou nebýval výjimkou zisk přes 50 procent hlasů. V letech 1974 a 2003 dostala dokonce více než 60 procent. Tyto volební výsledky vedly k tomu, že od roku 1962 stavěla téměř vždy jen jednobarevné vlády. Výjimkou bylo volební období 2008 až 2013, kdy CSU vládla v koalici se svobodnými demokraty (FDP).
Letos ale volební průzkumy CSU přisuzují "jen" kolem 33 až 35 procent, a hledání koaličního partnera se tak jen těžko vyhne. "Neumím si představit, že CSU bude po volbách vládnout sama," říká Nikolaus Neumaier, šéf bavorské redakce v rozhlasové a televizní stanici BR. "Absolutní většina mandátů pro CSU je v nedohlednu," má jasno také politoložka Ursula Münchová. Pro většinu Bavorů to ale nepředstavuje problém, koaliční vládu si nyní přeje 71 procent z nich, jednobarevný kabinet jen 23 procent.
Pokud Křesťanskosociální unie do voleb alespoň o něco posílí, což podle odborníků není vyloučené, mohla by jí k většině v zemském sněmu stačit koalice s jednou další stranou. Protože CSU jasně vylučuje možnost vládnout třináctimilionovému Bavorsku s protestní Alternativou pro Německo (AfD), připadají v úvahu především dvě varianty - koalice se Zelenými nebo Svobodnými voliči (FW).
Nezvyklá koalice se Zelenými, kterým průzkumy přisuzují rekordní až 18procentní podporu, by sice bavorské politice mohla přinést výrazné osvěžení, politicky by se ale nerodila jednoduše. Jak by vypadala spolupráce stran v oblasti azylové nebo ekologické politiky, na níž mají diametrálně odlišné názory, si zatím dovede představit málokdo. Oficiálně ale ani jedna ze stran spolupráci, která by se za určitého volebního výsledku mohla stát nejpravděpodobnější variantou, nevyloučila.
"S námi se dá vždy mluvit o ekologické a spravedlivé politice, ale ne o protievropské a autoritářské," vyjadřuje postoj Zelených k možným koaličním vyjednáváním vedoucí představitelka jejich bavorské kandidátky Katharina Schulzeová. "S AfD a Levicí určitě do vlády nepůjdeme, jinak teď nevedeme žádné koaliční debaty na veřejnosti," poznamenává zase bavorský ministr vnitra za CSU Joachim Herrmann.
Pravděpodobnější než spolupráce se Zelenými se jeví koalice CSU se Svobodnými voliči, kteří v průzkumech mají podporu kolem 11 procent. "Teď bych si skoro vsadila, že koaliční partner budou Svobodní voliči," odhaduje politoložka Münchová. "Když bude volební výsledek stačit na koalici se Svobodnými voliči, tak to CSU upřednostní, protože s nimi má nejvíce společného. Jde o dvě de facto bavorské strany, které se mohou soustředit jen na dění v této spolkové zemi," vidí to podobně novinář Neumaier.
Zásadním problémem této varianty ale může být, že CSU a FW dohromady nemusí mít parlamentní většinu. Do trojkoalice by pak připadali v úvahu především svobodní demokraté, u nichž ale vzhledem k podpoře kolem pěti procent není jisté, že se dostanou do parlamentu. V takovém případě by se stala výrazně pravděpodobnější koalice CSU a Zelených.
Situaci navíc ve spolkové zemi sousedící s Českem komplikuje fakt, že zdejší ústava stanoví velmi omezené období na vytvoření nové vlády po volbách. Pokud by to politické strany do čtyř až pěti týdnů od hlasování nestihly, musely by se uskutečnit nové volby.
Související
Bavorská CSU zřejmě překonala hranici pro vstup do Spolkového sněmu
V čele CSU bude pokračovat Söder, do voleb podpořil Lascheta
CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) , Volby v Německu , Alternativa pro Německo (AfD) , Německo , Horst Seehofer
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák