Kauza únosu Vietnamce skončí u ledu? Německo nevyšetřuje žádného Slováka

Německé úřady nevyšetřují žádného člena slovenské vlády ani žádného jiného občana Slovenska v souvislosti s únosem bývalého vietnamského komunistického funkcionáře Trinha Xuana Thanha z Berlína. Německá vláda to uvedla v odpovědi na dotaz parlamentní frakce Zelených, o níž informuje list taz.

Kabinet také konstatoval, že nemá poznatky o tom, "jestli a do jaké míry členové slovenské vlády mohli vědět o plánovaném nebo už uskutečňovaném únosu". Tato slova se zřejmě týkají především spekulací o tom, kolik o případu mohl vědět tehdejší slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Ten opakovaně odmítl, že by se on osobně nebo slovenské státní orgány loni v létě vědomě podíleli na únosu Trinha z Německa přes Slovensko do Vietnamu. Zároveň ale v případu slovenská prokuratura zahájila trestní stíhání - především kvůli tomu, že dvojice slovenských policistů vypověděla, že viděla, jak Vietnamce vlekli do slovenského vládního letadla, který Bratislava Hanoji poskytla.

Vysvětlení celého případu po Bratislavě opakovaně požaduje Berlín. Naposledy v tomto ohledu podle listu taz na svou slovenskou kolegyni Denisu Sakovou tlačil německý ministr vnitra Horst Seehofer, když s ní 24. září mluvil. Už v květnu slovenský premiér Peter Pellegrini slíbil kancléřce Angele Merkelové, že Berlín dostane všechny slovenské informace týkající se únosu.

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl letos odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že se podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.

Před soudem zatím v Německu stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu v červenci poslal na tři roky a deset měsíců do vězení. Právě přes Prahu podle všeho únosci loni cestovali do Bratislavy, než se odtamtud vydali do Moskvy a posléze Vietnamu.

Související

Trinh Xuan Thanh

Únos prominentního Vietnamce? Pachatelé zneužili pohostinnosti Slováků, soudí ministryně

Pokud bylo Slovensko zapleteno do únosu vietnamského občana z Německa a použilo na to vládní speciál, bylo to nevědomě. Prohlásila to slovenská ministryně vnitra Denisa Saková, kterou s odvoláním na agenturu TASR dnes citovala slovenská média. Vietnamský podnikatel a funkcionář komunistické strany Trinh Xuan Thant, který usiloval o azyl v Německu, byl podle německé prokuratury v létě 2017 unesen vietnamskými agenty z Berlína a pak propašován přes Slovensko do vlasti.

Více souvisejících

Trinh Xuan Thanh Německo Slovensko Robert Kaliňák vláda SR

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy