Státní svátek ve Španělsku: Madridem pochodovali vojáci, hořely katalánské vlajky

Desítky tisíc lidí dnes demonstrovaly v centru Barcelony proti nezávislosti Katalánska, o níž se snaží vláda tohoto regionu. V den, kdy Španělsko slaví státní svátek, uspořádala menší manifestaci v katalánské metropoli i ultrapravice, která pálila katalánské vlajky. Několik tisíc lidí přišlo dnes se španělskými vlajkami na tradiční vojenskou přehlídku, která se u příležitosti státního svátku konala v Madridu.

V centru Barcelony se dnes sešlo na manifestaci podle policie 65.000 lidí, podle organizátorů jich bylo 300.000. Lidé v průvodu nesli vlajky Španělska, Katalánska i Evropské unie. Někteří z nich křičeli "Katalánsko patří všem", "Jsme Španělé, jsme Katalánci" nebo "Puigdemont do vězení", s odkazem na katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jehož regionální vláda loni uspořádala neústavní referendum o nezávislosti regionu. Za to nyní čelí trestnímu stíhání, některým exministrům hrozí až 25 let.

Manifestace začala minutou ticha za španělskou sopranistku Montserrat Caballéovou, barcelonskou rodačku, která zemřela minulý týden. Poté zazněl její slavný duet Barcelona, který natočila se zpěvákem skupiny Queen Freddiem Mercurym a který se v roce 1992 stal hymnou OH v Barceloně.

Demonstrace se zúčastnili lídři katalánské opozice Inés Arrimadasová či Xavier García Albiol. Podle deníku La Vanguardia dorazili i zástupci strany Vox, považované za radikálně pravicovou. "Očekáváme, že příští rok 12. října si budou už pučisté odpykávat dlouholeté tresty vězení," řekl novinářům před začátkem demonstrace šéf strany Vox Javier Ortega.

Ve stejné době, kdy se konala manifestace za jednotu Španělska, museli katalánští policisté v Barceloně oddělit kordonem demonstraci antifašistů, aby se nestřetla s radikálními skupinami.

V Barceloně se konalo i shromáždění ultrapravicových příznivců někdejšího diktátora Franciska Franka, kteří podle serveru eldiario.es volali "ve Španělsku se nevolí, ani nejedná, Španělsko se má bránit". Poté spálili několik katalánských vlajek.

Španělsko dnes slaví státní svátek, jímž si připomíná výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492. Každoročně se v Madridu koná za přítomnosti vysokých politiků a španělského krále vojenská přehlídka. Tu dnes kromě deště narušili někteří přihlížející, kteří pískali na socialistického premiéra Pedra Sáncheze. Ten se stal předsedou vlády letos v červnu i díky katalánským separatistům, kteří mají od loňského prosince opět většinu v regionálním parlamentu. Sánchez jim slíbil dialog, nikoli však o nezávislosti, ale o širší autonomii.

Po vojenské přehlídce se konala v královském paláci tradiční slavnostní recepce, po níž odjel královský pár na Mallorku, kterou tento týden postihly výjimečně ničivé záplavy. Vyžádaly si tam 12 obětí, jeden malý chlapec se stále pohřešuje.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko Demonstrace ve Španělsku

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy